• rozwiń
  • WIG20 2369.70 +2.04%
  • WIG30 2704.85 +1.75%
  • WIG 60409.30 +1.57%
  • sWIG80 11509.31 +0.27%
  • mWIG40 4100.73 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kwota wolna od podatku za niska? W Polsce najniższa w Europie

Kwota wolna od podatku w Polsce i w Europie Odtwórz: Kwota wolna od podatku w Polsce i w Europie
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Kwtoa wolna od podatku w Polsce i w Europie | Video: Kwota wolna od podatku w Polsce i w Europie

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku. W ocenie wielu ekspertów kwota 3091 zł jest zbyt niska, a jej przekroczenie zbyt łatwe. Wystarczy zarabiać ok. 300 zł miesięcznie. Co ważne, kwota wolna od podatku w Polsce jest najniższa w Europie, wśród krajów, które ją mają. Są bowiem też takie kraje, które takiego limitu nie mają.

W Polsce przepisy mówią, że każdy obywatel, który w ciągu roku zarobi taką lub większą kwotę musi zapłacić podatek. W Niemczech kwota wolna od podatku to ponad 34 tys. zł, w Chorwacji ponad 14 tys. zł, Hiszpanii ponad 74 tys. zł, w Irlandii 6,9 tys. zł, w Wielkiej Brytanii 48 tys. zł, w Szwecji prawie 9 tys. zł, a na Cyprze ponad 81 tys. zł.

Podnieść, czy nie?

Czy kwotę wolną od podatku należałoby w Polsce podnieść? Prof. Witold Orlowski z PWC przypomniał, że "niemal cała Europa Środkowa i Wschodnia nie ma kwoty wolnej od podatku". - Mówi się, że mamy najniższą wolną kwotę w Europie z tych krajów, które ją stosują. Nie wspomina się o tym, że praktycznie wszyscy nasi sąsiedzi z Europy Środkowej i Wschodniej poza Chorwacją i Słowenią nie stosują kwoty, co oznacza, że wynosi ona zero - podkreślił Orłowski.

I dodał: - Bardzo dawno Milton Friedman zaproponował wprowadzenie ujemnego podatku. To ma sens, ale wtedy zlikwidujemy cały system świadczeń z opieki społecznej - podkreślił Orłowski. - W Polsce mamy system, gdzie z jednej strony się opodatkowuje ubogich, a z drugiej istnieje system wydatków publicznych wspierający takie osoby. Z ekonomicznego punktu widzenia podpisuję się pod tezą Friedmana - mówił ekonomista.

Z kolei Konrad Turzyński z kancelarii Kolbiński Nikończyk Dec i Partnerzy zauważył: - Ten dochód, który jest opodatkowany, bądź zwolniony jest to dochód, który ci ludzie zarabiają. To nie jest dochód, który jest przez nich uzyskiwany ze świadczeń pomoc społecznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane