• rozwiń

Kwiecień miesiącem produkcji

Kwiecień miesiącem produkcji
Foto: TVN24 Foto: Produkcja wzrosła, ale nie oszołomiła

W kwietniu mieliśmy wielkanocne święta, mieliśmy narodową żałobę - ale nie ucierpiał na tym polski przemysł. Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,9 proc. rok do roku, po marcowym wzroście o 12,5 proc. (po korekcie) - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja w porównaniu z marcem 2010 była jednak niższa o 9,1 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w kwietniu o 8,8 proc. licząc rok do roku, a spadła o 2,1 proc. w ujęciu miesięcznym.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 18,0 proc. (m/m), ale spadła o 6,1 proc. w ujęciu rocznym. W marcu jej spadek wyniósł 8,9 proc. (r/r - po korekcie).

GUS podał także dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu: w kwietniu br. wzrosły one wobec poprzedniego miesiąca o 1,2 proc., a w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 0,5 proc. W marcu ceny te spadły o 2,6 proc. (r/r - po korekcie).

Mimo minimalnie nizszych od prognoz danych to jednak w gruncie rzeczy dobre informacje - ocenił w TVN CNBC Biznes Radosław Cholewiński z Noble Banku. - Pokazują, że następuje odbudowa potencjału polskiej gospodarki, że mamy do czynienia z pozytywnymi tendencjami w przemyśle. Myślę że przedsiębiorcy widza to na poziomie mikro, widzą że rosną zamówienia, bo to jest sygnalizowane w badaniach koniunktury - dodał.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane