• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kwaśniewski: W obliczu kryzysu Europa potrzebuje wyrazistych liderów

Kwaśniewski: W obliczu kryzysu Europa potrzebuje wyrazistych liderów Odtwórz: Kwaśniewski: W obliczu kryzysu Europa potrzebuje wyrazistych liderów
Foto: tvn24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Według Aleksandra Kwaśniewskiego świat znalazł się w bardzo niebezpiecznej sytuacji | Video: Kwaśniewski: W obliczu kryzysu Europa potrzebuje wyrazistych liderów

- W kryzysie potrzebne są osobowości i zachowania, które skupiają ludzi i dają nadzieję. Są potrzebni tacy przywódcy, którzy są wiarygodni, przekonujący i gotowi do podejmowania ryzyka - powiedział Aleksander Kwaśniewski podczas European Executive Forum w Warszawie. Tematem konferencji jest "Przywództwo w nowej rzeczywistości".

Były prezydent mówił przede wszystkim o roli przywódców we współczesnym świecie, szczególnie w czasach kryzysu.

-  Kryzys i przywództwo to są kwestie ze sobą bardzo silnie związane - zaznaczył.

- Często powtarza się znane słowa Lwa Tołstoja, że "prawdziwe znaczenie przywództwa dostrzegamy dopiero w czasach kryzysu." W czasach równowagi, spokoju i rozwoju dobre przywództwo sprowadza się do sprawnej administracji i w gruncie rzeczy to wystarcza. W kryzysie potrzebne są osobowości i zachowania, które skupiają ludzi i dają nadzieję. Są potrzebni tacy przywódcy, którzy są wiarygodni, przekonujący i gotowi do podejmowania ryzyka - dodał Kwaśniewski.

Wyraziści liderzy

- W obliczu kryzysu na Ukrainie, Europa potrzebuje liderów i wyrazistego, zdecydowanego przywództwa, które potrafi komunikować się ze społeczeństwem - podkreślił.

Były prezydent odwołał się do Winstona Churchilla, Charlesa de Gaulle'a i Willy'ego Brandta.

- Byli to ludzie, którzy mimo wszystkich trudności podejmowali decyzje zgodne z interesami długoterminowymi i swojego kraju i całej społeczności międzynarodowej - zaznaczył.

Nostalgie za odrębnością

- Dzisiaj wielu polityków bierze pod uwagę władzę jako wartość samą w sobie, kieruje się bieżącymi sondażami i słupkami poparcia, często ucieka do retoryki populistycznej i co gorsza nacjonalistycznej. Solidarność jest często zastępowana zbiorową kontrolą i wzajemnym oglądaniem się na innych przez ramię. Niepewność i utrata zaufania do rządzących sprawia, że w wielu europejskich krajach budzą się nostalgie za odrębnością, poszukiwaniem własnej ścieżki rozwoju. Ten grupowy egoizm narodowy może nas sprowadzić na manowce - podkreślił Kwaśniewski.

Dzisiaj wielu polityków bierze pod uwagę władzę jako wartość samą w sobie, kieruje się bieżącymi sondażami i słupkami poparcia, często ucieka do retoryki populistycznej i co gorsza nacjonalistycznej

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP

Jak zaznaczył, kryzys na Ukrainie i problemy w pogłębianiu integracji europejskiej nie są zjawiskami prostymi i trudno tutaj znaleźć łatwe recepty.

- Sprzyja temu fakt, że pokolenie będące u władzy jest pokoleniem wolnym od dramatycznych doświadczeń II wojny światowej i budowaniem wspólnej Europy zaraz po niej. Nie mają tego poczucia dramatyzmu, które towarzyszyły tamtym decyzjom. W duchu spokoju i stabilizacji ostatniego dwudziestolecia mają przekonanie, że wielkie zagrożenia, które dzisiaj widzimy nie muszą być aż tak straszne i nie muszą prowadzić nas do końca historii - powiedział były prezydent.

Świat w niebezpieczeństwie

Według niego świat znalazł się w sytuacji bardzo niebezpiecznej.

- Zastąpiliśmy równowagę strachu jaka panowała w okresie zimnej wojny równowagą współzależności. W globalnym świecie okazało się zjawiska kryzysowe nawet w najbardziej odległych miejscach wpływają na nasz los i nie można na nie patrzeć bez reakcji. Receptą na świat współzależności musi być solidarność. Byłoby źle, gdybyśmy szli w odwrotną stronę i uznawali, że odpowiedzią na kryzysy globalnego świata jest ucieczka w egoizm i nacjonalizm - zaznaczył.

European Executive Forum w Warszawie, to impreza, podczas której liderzy biznesu, polityki i nauki dyskutują o wyzwaniach dla współczesnych przywódców. TVN24 Biznes i Świat jest patronem medialnym wydarzenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane