• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Kupujesz przez internet? KNF: Uważaj na pośredników

Kupujesz przez internet? KNF: Uważaj na pośredników
Foto: sxc.hu Foto: KNF radzi, jak uniknąć kłopotów podczas internetowych zakupów

Robiąc zakupy w sieci nie powiniśmy podawać komukolwiek danych pozwalających na dostęp do naszego rachunku bankowego - przypomina w poniedziałek Komisja Nadzoru Finansowego. Grozi to nawet utratą środków.

KNF w swoim komunikacie informuje, że niektóre sklepy internetowe umożliwiają dokonanie płatności poprzez pośrednika. W takich przypadkach klienci podają dane do logowania do własnego rachunku bankowego i wskazują bank, w którym posiadają rachunek.

Często bywa też tak - informuje KNF - że pośrednik zastrzega sobie prawo do "odczytania salda konta posiadacza rachunku oraz sprawdzenia historii transakcji na rachunku, w celu kontroli, czy na rachunku przeprowadzane były uprzednio transakcje za jego pośrednictwem".

Ryzyka i zagrożenia

Komisja ostrzega, że skorzystanie z tej formy płatności wiąże się z kilkoma ryzykami. Wśród nich są: ryzyko naruszenia umowy o prowadzenie rachunku bankowego oraz regulaminu, ryzyko utraty prawa do reklamacji nieautoryzowanych transakcji i ryzyko nieautoryzowanego przechwycenia danych logowania.

Oznacza to, że ujawnienie danych logowania pośrednikowi może naruszać umowę o prowadzeniu rachunku bankowego, którą mamy z bankiem oraz jego regulamin. Może to skutkować  "zwolnieniem banku z odpowiedzialności za ochronę środków zgromadzonych na rachunku" - ostrzega KNF.

Jeszcze większym zagrożeniem jest przechwycenie danych logowania przez cyberprzestępców, co może prowadzić nawet do utraty środków na rachunku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane