• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kupujesz przez internet i odbierasz w sklepie? Zobacz, jakie masz prawa

Kupujesz przez internet i odbierasz w sklepie? Zobacz, jakie masz prawa
Foto: matras.pl Foto: Sprawa dotyczy ogólnopolskiej sieci księgarni Matras, która prowadzi też sklep internetowy

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje konsumentom także wtedy, gdy odbierają oni zakupiony towar w sklepie stacjonarnym - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przywołując orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK podkreśla, że w orzeczeniu sąd zgodził się ze stanowiskiem Urzędu.

Sprawa dotyczy ogólnopolskiej sieci księgarni Matras, która prowadzi też sklep internetowy. "Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z grudnia 2012 r. Urząd stwierdził wówczas, że w regulaminie sklepu internetowego Matras znalazły się niezgodne z prawem i niekorzystne dla konsumentów postanowienia" - informuje UOKiK.

Na miejscu nie

W komunikacie urzędu czytamy, że przedsiębiorca zastrzegł w regulaminie m.in., że "konsument, który zawarł umowę na odległość i zdecydował się na odebranie towaru w stacjonarnej księgarni Matras, mógł zrezygnować wyłącznie na miejscu w trakcie odbioru".

Jak podkreśla UOKiK, zgodnie z prawem, kupując w sklepie internetowym, konsument ma prawo odstąpić od umowy ciągu 10 dni.

"Nie ma przy tym znaczenia, czy przesyłka zostanie dostarczona pocztą, czy odbiór towaru następuje w lokalu przedsiębiorcy. W opinii Urzędu, w rezultacie praktyk spółki Matras, konsument mógłby zrezygnować z przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy" - pisze UOKiK.

Sąd podzielił stanowisko Urzędu i utrzymał kary pieniężne w łącznej wysokości 452 664 zł. Sąd wydał wyrok 12 czerwca br. Nie jest on prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje więcej odwołanie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane