• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Kupujesz i nie chcesz stracić? Blajer wyjaśnia

Zaliczka a zadatek? Odtwórz: Zaliczka a zadatek?
Foto: TVN/Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 | Video: Zaliczka a zadatek?

Na pierwszy rzut oka zadatek i zaliczka to jest to samo. W praktyce jest jednak inaczej. Kupując albo zamawiając określoną rzecz lub usługę lepiej jest wyraźnie zaznaczyć, że pieniądze przekazujemy tytułem zadatku. Paweł Blajer tłumaczy, dlaczego.

Kupujesz lub zlecasz usługę, którą odbierzesz w późniejszym terminie, a wykonawca chce część zapłaty w momencie podpisania umowy to zwróć uwagę na umowę. Warto przyjrzeć się zapisom dotyczącym tego w jakiej formie przekazujemy część zapłaty: zaliczki, czy zadatku.

Zadatek lepszy

Jeśli w umowie znajdzie się zapis o zadatku, to w przypadku, kiedy umowa nie zostanie zrealizowana, kupującemu przysługuje - tytułem rekompensaty - dwukrotność wpłaconej kwoty. Dotyczy to zakupu rzeczy o dużej wartości: nieruchomości, samochodu, ale także innych przedmiotów.

Przy zaliczce takiej sytuacji nie będzie – otrzymamy tylko zwrot wpłaconych środków. Zadatek jest więc rodzajem odszkodowania. Co więcej, nie będziemy musieli w żaden sposób wykazywać szkody.

Najlepiej, aby kwestia zadatku była uregulowana od razu w umowie. Ale skutek prawny będzie osiągnięty także, gdy zaznaczymy, że wpłacamy kwotę tytułem zadatku w dokumencie potwierdzającym wpłatę albo innym pokwitowaniu. Ważne, aby wyraźnie zaznaczono w takim dokumencie, że  chodzi o zadatek.

To przykładowe wzory dokumentów, w których może to nastąpić.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane