• rozwiń

Kupujesz auto? Ma mieć automatyczne światła

Kupujesz auto? Ma mieć automatyczne światła
Foto: TVN24 Foto: W porównaniu ze światłami mijania, światła dzienne zużywają zaledwie 25-30 proc. energii

Od poniedziałku wszystkie sprzedawane w Unii Europejskiej nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w automatyczne światła dzienne. Weszła w życie dyrektywa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach we wszystkich krajach UE.

Światła takie włączają się automatycznie przy uruchomieniu silnika. Dzięki nim nie trzeba używać świateł mijania, które - w braku świateł dziennych - są obowiązkowe przez cały rok w Polsce i wielu innych krajach UE.

W porównaniu ze światłami mijania, światła dzienne zużywają zaledwie 25-30 proc. energii, a jeśli używa się nowoczesnej technologii LED, to oszczędność prądu wynosi dalsze 10 proc.

Będzie mniej ofiar wypadków

Komisja Europejska przekonuje, że taki rodzaj oświetlenia pozwoli zredukować liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, zapewniając jednocześnie większą efektywność energetyczną.

KE popiera obowiązek jazdy na światłach w dzień przez cały rok, twierdząc, że zwiększa to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Według różnych dostępnych badań, zmniejsza to liczbę wypadków w dzień o 5 do 15 proc., a wypadków z udziałem motocykli nawet o 30 proc.

Według szacunków polskiego Instytutu Transportu Samochodowego w Polsce obowiązek używania świateł w dzień przez cały rok zmniejsza liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc.

W 2009 r. (najnowsze dostępne dane) na drogach całej Unii Europejskiej zginęło 35 tysięcy osób.

Świecą wprost, ale słabiej

Światła dzienne różnią się od świateł mijania przeznaczonych do oświetlenia drogi. Świecą wprost na nadjeżdżające pojazdy, rowerzystów albo pieszych, ale słabszym światłem.

Wraz z zapadnięciem zmroku mają być przełączane na zwykłe światła automatycznie albo ręcznie. Uwaga - światła dziennie służą do jazdy w dzień tylko kiedy są dobre warunki. W czasie deszczu czy mgły trzeba używać świateł mijania.

Oświetleni przez cały rok

Poza Polską, cały rok na wszystkich drogach kierowcy muszą jeździć na światłach m.in. w Danii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Słowacji, a także Norwegii. Kraje skandynawskie były zresztą pionierem wprowadzonego w poniedziałek w całej UE rozwiązania - od lat większość aut sprzedawanych w tych krajach wyposażona jest w automatyczne światła dzienne. W niektórych krajach obowiązek istnieje na obszarach niezabudowanych, zaś w innych - w okresie jesienno-zimowym.

Od 7 lutego światła dzienne muszą być obowiązkowo montowane w samochodach osobowych i dostawczych; za półtora roku także w ciężarówkach i autobusach.

ktom/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane