• rozwiń

Kupujemy coraz więcej i widzimy przyszłość w różowych barwach

Kupujemy coraz więcej i widzimy przyszłość w różowych barwach
Foto: sxc.hu Foto: W maju 2014 roku odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich

W maju 2014 roku odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich w porównaniu do ubiegłego miesiąca, zarówno w przypadku sytuacji bieżącej, jak i przyszłej - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,1 punkt proc. i ukształtował się na poziomie minus 17,0.

- Wzrost wartości wskaźnika jest wynikiem bardziej optymistycznych ocen dotyczących przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 3,1 punktu proc., 2,5 punktu proc. i 2,1 punktu proc.). Niższą wartość odnotowano dla wskaźnika dotyczącego dokonywania ważnych zakupów (spadek o 2,4 punktu proc.) - napisano w komentarzu do badania.

Wskaźniki w górę?

W porównaniu do maja 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 10,9 punktu proc. W kwietniu nastroje konsumentów również uległy poprawie. Wskaźnik BWUK wzrósł wówczas o 2,9 punktu proc. do minus 18,1 punktu proc. i to była najwyższa jego wartość od grudnia 2010 r.

Będzie dobrze?

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie minus 20,6, co oznacza, że wzrósł o 1,6 punktu proc.

- Spośród składowych wskaźnika najbardziej poprawiły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 3,1 punktu proc. i 2,5 punktu proc.). Wzrosła również (o 1,9 punktu proc.) wartość wskaźnika dotyczącego oceny przyszłego poziomu bezrobocia. Natomiast oceny dotyczące przyszłego oszczędzania pieniędzy obniżyły się o 1,0 punktu proc. - wynika z badań GUS.

W maju br. WWUK osiągnął wartość o 13,5 punktu proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2013 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane