• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Kupisz wadliwy towar, będziesz mógł zażądać zwrotu pieniędzy

Kupisz wadliwy towar, będziesz mógł zażądać zwrotu pieniędzy
Foto: PAP/ TVN24 Foto: Obecnie konsument może tylko żądać naprawy lub wymiany towaru na nowy

Każdy, kto kupi wadliwy towar, będzie mógł zażądać od sprzedawcy zwrotu pieniędzy - rząd przyjął we wtorek projekt ustawy wdrażającej do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej o prawach konsumentów.

Ustawa, jeśli przejdzie pomyślnie proces legislacyjny, miałaby wejść w życie 13 czerwca przyszłego roku. Wprowadza do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy w sprawie praw konsumentów. Nowe przepisy regulują zasady dotyczące zarówno sprzedaży tradycyjnej, jak i sprzedaży przez internet oraz przez akwizytorów (tzw. sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa).

Jeśli wada - zwrot, nie tylko zamiana

Największą zmianą w sprzedaży tradycyjnej jest przywrócenie prawa do zwrotu towaru i żądania zwrotu kwoty zakupu, gdy towar ma wady. Obecnie konsument może tylko żądać naprawy lub wymiany towaru na nowy. Po 13 czerwca 2014 roku klient będzie miał wybór: żądać naprawy towaru lub wymiany na nowy, albo domagać się zwrotu zapłaconej ceny. Sprzedający będzie mógł jednak w pierwszej kolejności zaproponować naprawę lub wymianę towaru na nowy.

Nadal natomiast - w sprzedaży tradycyjnej - nie będzie można żądać od sprzedawcy przyjęcia zwrotu towaru, gdy ten nie będzie miał żadnej wady. Kupujący będzie mógł zwrócić towar bez podania przyczyny tylko, gdy kupi go przez internet albo np. od akwizytora.

Nowa ustawa uchyli dotychczasowe dwie: o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, a także o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Wprowadzi też zmiany do Kodeksu cywilnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane