• rozwiń

Kupisz hamburgera, zareklamują Ci dietę

Kupisz hamburgera, zareklamują 
Ci dietę
Foto: sxc.hu Foto: Visa i Mastercard udostępnią dane firmom reklamowym?

Visa i Mastercard chcą, by informacje o transakcjach klientów trafiały do firm reklamowych, które następnie będą mogły przesyłać im wybrane oferty przez internet - pisze "The Wall Street Journal".

Jak zauważa WSJ, nowy projekt to nie tylko technologiczna sztuczka, ale i kolejny krok w kierunku utraty anonimowości w sieci. Każda transakcja wykonana za pomocą Mastercard lub Visy będzie udostępniona reklamodawcom. Chodzi o to, by ktoś, kto właśnie kupił hamburgera w fast foodzie i zapłacił za niego kartą, otrzymał przez internet na przykład reklamę programu dietetycznego.

Póki co, reklamy pojawiające się w sieci bazują na tym, jakie strony przegląda użytkownik lub co wpisuje w tytuły wiadomości e-mail.

Informacje póki co tajne

MasterCard nie gromadzi informacji o nazwiskach osób dokonujących danej transakcji (firma obsługuje elektroniczne płatności, ale nie wydaje samych kart, podobnie jak Visa). Dlatego ustalenie związku pomiędzy danymi o zakupie a internetowym profilem użytkownika może być dość trudne. W tym wypadku Mastercard zamierza jednak korzystać z pomocy firm zewnętrznych. Także Visa chce wykorzystywać dane o klientach, by dopasowywać reklamy do ich profilu.

Zarówno Visa, jak i Mastercard zastrzegają jednak, że to dopiero wstępne projekty. Zaznaczają również, że klient będzie miał prawo zastrzec swoje dane.

Eksperci oceniają, że informacje o transakcjach to prawdziwa "kopalnia złota", bo odzwierciedla to, ile wydajemy, gdzie robimy zakupy, co kupujemy i jak spędzamy czas.

jk/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane