• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kupili garnki za kilka tysięcy. Nie mogą ich oddać. Teraz idą do sądu

Firma namówiła na kupno drogiego sprzętu w Szczecinie ponad 60 starszych osób Odtwórz: Firma namówiła na kupno drogiego sprzętu w Szczecinie ponad 60 starszych osób
Foto: shutterstock.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Firma namówiła na kupno drogiego sprzętu w Szczecinie ponad 60 starszych osób | Video: Firma namówiła na kupno drogiego sprzętu w Szczecinie ponad 60 starszych osób

Rzecznik konsumenta Urzędu Miejskiego w Szczecinie Longina Kaczmarek złożyła zawiadomienie do prokuratury przeciw firmie sprzedajcej drogie garnki. Firma namówiła na ich kupno ponad 60 starszych osób, którzy teraz nie mogą zwrócić towaru. - Od takiej umowy można odstąpić - mówi portalowi tvn24bis.pl Longina Kaczmarek.

Kupujący mają trudności ze zwrotem zakupionego towaru, bo firma je sprzedająca uniemożliwia im odstąpienie od umowy w terminie 10 dni, do czego każdy konsument ma prawo.

- Jeżeli umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa, to zgodnie z Ustawą z 2 marca 2000 roku od takiej umowy można odstąpić – mówi portalowi tvn24bis.pl rzecznik konsumenta w Szczecinie.

Jak wygląda naciąganie klientów?

Firma zaprasza ludzi na pokaz kulinarny i degustacje potraw. Wstęp na nie mają osoby wyłącznie powyżej 45 roku życia. Na początku nie mowy o sprzedaży sprzętu AGD, ale w czasie degustacji rozpoczyna się prezentacja i zachwalanie drogich garnków i patelni.

- Oni wrabiają ludzi, stosują różne socjotechniczne sztuczki. Mówią, że jedzenie ugotowane w tych garnkach jest zdrowe i nie potrzeba na nie pieniędzy, bo sprzedaż jest ratalna. Do zakupionych garnków i patelni, w ramach gratisu, oferują pościel rehabilitacyjną, za którą i tak później trzeba zapłacić - opowiada Kaczmarek.

Oni wrabiają ludzi, stosują różne socjotechniczne sztuczki. Mówią, że jedzenie ugotowane w tych garnkach jest zdrowe i nie potrzeba na nie pieniędzy, bo sprzedaż jest ratalna.

Longina Kaczmarek, rzecznik konsumenta w Szczecinie

Cena patelni lub garnka wynosi średnio 2 tys. złotych, ale nie wiadomo jakiej jakości jest to sprzęt. Prezenterzy pokazują garnki z napisem "Made in Germany", ale po podpisaniu umowy, klienci dostają towar już bez tego znaczka.

Umowa kredytowa, którą podpisują seniorzy jest jest nieczytelna i pełna "haczyków". Widnieją na niej trudne do rozszyfrowania skróty, np. "A+W" albo "21+P".

- Starsi ludzie nie czytają umów, nie rozumieją ich i nie są zdolni właściwie ocenić oferty. A przede wszystkim nie spodziewają się, że mogą zostać oszukani - mówi Kaczmarek.

Jeden właściciel, kilka firm

Właściciel firmy sprzedającej naczynia kuchenne ma ponadto firmę, która oferuje bioharmonizery fotonowe - urządzenia, które mają pomagać w leczeniu wielu schorzeń.

- Sprzedaje je za prawie 4 tys. zł, podczas gdy w internecie można je kupić za ok. 200 zł - mówi Kaczmarek, która także w tej sprawie złożyła zawiadomienie do prokuratury.

Pierwsza rozprawa w sprawie bioharmonizerów wyznaczona jest na 25 marca, a w sprawie naczyń kuchennych - 1 kwietnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane