• rozwiń

Kup, sprzedaj - i nie płać podatku

Kup, sprzedaj - i nie płać podatku
Foto: TVN24 Foto: Można kupić i od razu sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku

Można kupić i dzień później od razu sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku. Jest jeden warunek: przed sprzedażą trzeba być w takim mieszkaniu zameldowanym na pobyt stały przez co najmniej 12 miesięcy - pisze "Gazeta Prawna".

Z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości można będzie skorzystać również wtedy, gdy sprzedamy dopiero co kupione mieszkanie - zapowiada "Gazeta Prawna". Jednak przed sprzedażą trzeba być w takim mieszkaniu zameldowanym na pobyt stały przez co najmniej 12 miesięcy. Nie trzeba natomiast w tym samym czasie być właścicielem mieszkania. Taką decyzję wydała 15 października Izba Skarbowa w Szczecinie.

To przełomowe dla podatników rozstrzygnięcie. Do tej pory organy podatkowe (na czele z Ministerstwem Finansów) stały na stanowisku, że okres 12-miesięcznego meldunku należy liczyć dopiero od momentu nabycia nieruchomości, a nie od momentu faktycznego zameldowania.

"Gazecie Prawnej" udało się dotrzeć do uzasadnienia tej decyzji. Wynika z niego, że wiele osób, które zameldowane są w domu lub mieszkaniu od urodzenia, ale dopiero stają się właścicielami nieruchomości gdy otrzymują darowiznę od rodziców czy przez jej wykup od spółdzielni. Zdaniem Izby im także przysługuje prawo skorzystania z możliwości sprzedania takiej nieruchomości bez podatku.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane