• rozwiń

Kup pan akcje

Kup pan akcje
Foto: TVN24 Foto: MSP wystawia akcje spólek na aukcję

Na koniec listopada resort skarbu zaplanował aukcję akcji i udziałów czterech spółek należących do Skarbu Państwa. Na sprzedaż wystawiono też 85 proc. akcji katowickiego Remagu - jednej z największych firm dostarczających kombajny górnicze do kopalń.

Chodzi o Zakłady Sieci Rybackich w Korszach, Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Skawa" w Wadowicach, Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Lido" w Łodzi oraz Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie.

Zakłady Sieci Rybackich w Korszach
Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Skawa" w Wadowicach
Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Lido" w Łodzi
Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie

Firmy, których akcje i udziały pójdą pod młotek

Aukcję zaplanowano dokładnie na 30 listopada. Wadium uprawniające do udziału w aukcji wynosi dla tych firm odpowiednio: 898 tys. 688 zł, 797 tys. 475 zł, ponad 1 mln 83 tys. oraz około 636 tys. zł, czyli 10 proc. ceny wywoławczej. Zgłoszenie wzięcia udziału w aukcji inwestorzy mogą składać w MSP do 25 listopada.

Co można kupić?

Zakłady w Korszach są jedynym w kraju producentem sieci rybackich. Wytwarzają tkaniny sieciowe wykorzystywane zarówno w rybactwie jak i w sporcie, ogrodnictwie oraz wojsku. Zakłady Przemysłu Cukierniczego Skawa produkują natomiast kakao, czekolady i wyroby cukiernicze. Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Lido zajmują się produkcją odzieży dla kobiet, mężczyzn i młodzieży. Z kolei podstawowym produktem Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego jest skrobia ziemniaczana; spółka wytwarza również modyfikaty skrobiowe oraz białko ziemniaczane.

Całe spółki na sprzedaż

Prywatyzację w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 19 grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie jak wcześniej do 10 proc. udziałów.

Na liście 68 spółek, które mogą być sprzedane poprzez aukcje publiczne, znajduje się 20 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a także spółki z większościowym i mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa.

Remag w drodze negocjacji

Wstępne oferty na zakup akcji Remagu można składać z kolei do 22 grudnia. Prywatyzacja spółki prowadzona jest w trybie negocjacji. Ich przedmiotem będzie cena za nabywany pakiet akcji, program rozwoju (obejmujący m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału i inwestycje), zobowiązania dotyczące ochrony środowiska, ochrony interesów pracowników oraz gwarancje wykonania tych zobowiązań.

Remag produkuje i serwisuje maszyny górnicze, przede wszystkim kombajny chodnikowe. Zakład jest jedyną dużą firmą produkcyjną z sektora zaplecza górniczego, która nie została dotąd sprywatyzowana.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane