• rozwiń

Kulczyk zbuduje elektrownię na Białorusi

Kulczyk zbuduje elektrownię 
na Białorusi
Foto: TVN24 Foto: Jan Kulczyk w 2009 roku znów został uznany przez "Wprost" za najbogatszego Polaka

Kulczyk Holding i białoruska państwowa grupa energetyczna Biełenergo zbudują na Białorusi elektrownię węglową - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wielka inwestycja pochłonie około 1,5 miliarda euro. Pieniądze wyłoży Kulczyk Holding.

Elektrownia o mocy 1000 MW powstanie w miejscowości Zelwa, która położona jest około 70 km od granicy z Polską. Prąd z elektrowni, której uruchomienie ma nastąpić w 2014 roku będzie eksportowany do Polski.

Ponieważ teraz brak jest połączeń energetycznych między Polską i Białorusią, planuje się budowę tak zwanej wstawki prądu stałego po stronie białoruskiej. To ona ma połączyć oba systemy energetyczne.

Ofensywa w kryzysie

Media co jakiś czas donoszą o nowych inwestycjach Jana Kulczyka, który w 2009 znów znalazł się na szczycie listy najbogatszych Polaków według "Wprost". Mniej więcej w tym samym czasie, gdy tygodnik publikował listę, Kulczyk zamieniał pakiet 28 procent akcji poznańskiej Kompanii Piwowarskiej na 3,8 proc. akcji światowego koncernu SABMiller i stawał się czwartym (pod względem wielkości pakietu) akcjonariuszem tego piwowarskiego potentata.

- Przypomnę, że to właśnie w czasach kryzysu powstawały największe fortuny i najbardziej spektakularne projekty biznesowe. Dlatego tak intensywnie reorganizujemy nasze aktywa w Polsce i angażujemy się w nowe projekty na arenie międzynarodowej – mówił wtedy.

ŁOs/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane