• rozwiń

Kulczyk wraca do Polski. Z przytupem

Kulczyk wraca do Polski. Z przytupem
Foto: TVN24 Foto: Sprzedaż polskiego piwa SABMillerowi dała Kulczykowi prawie 4 proc. akcji swiatowego potentata

Jan Kulczyk zamienił swój pakiet 28 proc. akcji poznańskiej Kompanii Piwowarskiej na 3,8 proc. akcji światowego koncernu SABMiller. Teraz będzie czwartym - pod względem wielkości pakietu - akcjonariuszem piwowarskiego potentata. A południowoafrykański koncern - jedynym właścicielem browarów produkujących Tyskie, Żubra czy Lecha.

Nieco żartobliwie przypomnę, że to właśnie w czasach kryzysu powstawały największe fortuny i najbardziej spektakularne projekty biznesowe.

Jan Kulczyk

Polska zawsze będzie bliska mojemu sercu. Reorganizujemy aktywa, porządkujemy struktury i przygotowujemy się do kolejnych globalnych wyzwań. Wszystkie naszego projekty łączy jedno - polskie korzenie, polscy menedżerowie i Polska jako pole ekspansji.

Jan Kulczyk

- Nieco żartobliwie przypomnę, że to właśnie w czasach kryzysu powstawały największe fortuny i najbardziej spektakularne projekty biznesowe – mówi Jan Kulczyk, cytowany przez "Rzeczpospolitą". – Dlatego tak intensywnie reorganizujemy nasze aktywa w Polsce i angażujemy się w nowe projekty na arenie międzynarodowej – dodaje.

Jeden z bankowców inwestycyjnych o transakcji Kulczyka mówi "Rz" krótko: – To jak zamiana małego piwa na duże piwo.

Akcje SABMiller warte są ponad 1,1 mld dol. (3,6 mld zł)

Wraca na listę polskich miliarderów

W ostatnim zestawieniu najbogatszych Polaków magazynu "Forbes" pojawiła się jedynie była żona poznańskiego biznesmena - Grażyna Kulczyk (1,7 mld zł). Majątku Jana Kulczyka autorzy raportu nie byli w stanie oszacować. Co nie znaczy, że takie próby nie są podejmowane. A ostatnia transakcja to ułatwia.

Według szacunków "Rz", wartość polskiego majątku Kulczyka (bez nieruchomości i kilku działek roponośnych) wynosi 4,5 mld zł. Majątek najbogatszego Polaka Zygmunta Solorz-Żaka, to według wspomnianego rankingu "Forbesa" - 3,9 mld zł.

Polska "bliska sercu" Kulczyka

Jan Kulczyk ma ostatnio dobrą passę w interesach na polskim rynku: we wtorek Europejski Bank Inwestycyjny zgodził się na 1 mln euro kredytu dla Autostrady Wielkopolskiej, gdzie biznesmen ma 24 proc. udziałów. Dzień wcześniej Kulczyk Holding przejął 58 proc. akcji firmy Pekaes, jednej z największych firm transportowych w Polsce i właściciela atrakcyjnych nieruchomości w kraju. Wraz z tą transakcją Jan Kulczyk wrócił na polską giełdę (Pekaes jest notowany na GPW).

A to nie koniec operacji na polskim rynku. Według "Rz" Kulczyk może być zainteresowany zakupem akcji Banku Zachodniego WBK. Ten może trafić na sprzedaż z powodu kłopotów finansowych. – W grupie zainteresowanych jest Jan Kulczyk – mówi gazecie jeden z bankierów inwestycyjnych. Kulczyk Investment House nie komentuje sprawy.

Na jak długo Jan Kulczyk wraca do kraju? - Polska zawsze będzie bliska mojemu sercu. Reorganizujemy aktywa, porządkujemy struktury i przygotowujemy się do kolejnych globalnych wyzwań. Wszystkie naszego projekty łączy jedno - polskie korzenie, polscy menedżerowie i Polska jako pole ekspansji.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane