• rozwiń

Kulczyk wpływowy na świecie

Kulczyk wpływowy na świecie
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Jan Kulczyk doceniony przez "Financial Times"

Jan Kulczyk - jeden z najbogatszych i najbardziej znanych polskich biznesmenów - doceniony na świecie. Prestiżowy "Financial Times" wpisał Kulczyka na listę "50 najbardziej wpływowych osób w gospodarkach krajów wschodzących". Według gazety, biznesmeni właśnie z tych krajów odegrają główne role w nowym rozkładzie sił w światowej gospodarce.

"Jan Kulczyk, założyciel Kulczyk Investments. Najbogatszy Polak, który fortunę zbił działając na styku biznesu i polityki w pierwszej połowie lat 90. Był wtedy dobrym przewodnikiem po nowym dla zagranicznych inwestorów polskim rynku" - scharakteryzowała biznesmena brytyjska gazeta.

Chiny dominują

Listę najbardziej wpływowych osób z rynków krajów wschodzących zdominowały nazwiska z tzw. strefy BRIC, czyli Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin - czytamy w "Pulsie Biznesu". Według "Financial Times", do 2039 r. kraje te wyprzedzą sześć największych gospodarek światowych. Chiny natomiast staną się najważniejszym graczem w globalnej gospodarce w 2041 roku i wyprzedzą na tym polu USA.

W zestawieniu dziennika znalazły się trzy kobiety, dziesięciu przedstawicieli Europy Wschodniej i ośmiu reprezentantów Afryki. Aż 21 nazwisk pochodzi jednak z Azji, która tym samym jest najliczniej reprezentowanym kontynentem na liście. Największą reprezentację tworzą przyciągające inwestorów Chiny.

ktu ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane