• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kulczyk nie wyprodukuje prądu na Białorusi

Kulczyk nie wyprodukuje prądu na Białorusi
Foto: TVN24 Foto: Jan Kulczyk: W takim ortoczeniu politycznym nie da się...

Jan Kulczyk ocenia, że przy obecnym otoczeniu gospodarczo-politycznym trudno byłoby pozyskać finansowanie na budowę elektrowni na Białorusi. W zeszłym roku jego firma podpisała porozumienie o współpracy przy takiej inwestycji, a prąd z elektrowni miał trafiać do Polski.

- Czekamy, co będzie się działo na Białorusi. Tak wielkie projekty inwestycyjne realizuje się z bankami. Przy tym klimacie, który istnieje wobec Białorusi, trudno byłoby sfinansować tego typu projekt - powiedział Kulczyk dziennikarzom. Te ostrożne słowa są odczytywane jako przynajmniej chwilowa rezygnacja z projektu, który miał dostarczać prąd do Polski i częściowo ominąć unijne limity emisji CO2.

W sierpniu zeszłego roku Kulczyk Holding oraz białoruskie przedsiębiorstwo Grodnoenergo podpisały porozumienia o współpracy inwestycyjnej przy budowie elektrowni węglowej o mocy 920 MW w miejscowości Zelwa, położonej w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Jednocześnie miała powstać linia przesyłowa do Polski.

Węgiel z Polski, prąd do Polski

Krótko potem prezes giełdowej Bogdanki zdradził, że jego kopalnia prowadzi rozmowy z Kulczyk Holding na temat dostaw wydobywanego na Lubelszczyźnie węgla do elektrowni na Białorusi.

Według ówczesnych zapowiedzi budowa elektrowni miała rozpocząć się na przełomie 2011 i 2012 roku, zaś jej uruchomienie miało nastąpić w 2015. Jednak w marcu pojawiły się informacje prasowe, z których wynikało, że Kulczyk Holding odstępuje od planów budowy elektrowni. Inwestycją miała być zaś zainteresowana jedna z rosyjskich firm.

Sytuacja polityczna na Białorusi zaostrzyła się po wyborach prezydenckich w końcu ubiegłego roku. Do więzień trafili niemal wszyscy kontrkandydaci zwycięskiego Aleksandra Łukaszenki, od tego czasu trwają też aresztowania i procesy innych opozycjonistów.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane