• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kulczyk energetyzuje Białoruś

Kulczyk energetyzuje Białoruś
Foto: TVN24 Foto: Według mediów, Kulczyk Holding zainwestuje 1,5 mld euro w elektrownię

Kulczyk Holding oraz białoruskie przedsiębiorstwo Grodnoenergo podpisały w czwartek porozumienia o współpracy inwestycyjnej - poinformowała PAP Ambasada Białorusi. Chodzi o budowę elektrowni węglowej w miejscowości Zelwa na Białorusi (obwód grodzieński).

"Na mocy tych porozumień na Białorusi zostanie zbudowana elektrownia o mocy 920 MW oraz transgraniczna linia przesyłowa ze wstawką prądu stałego. Za budowę linii przesyłowej na terytorium Polski będzie odpowiedzialny PSE Operator, a na terytorium Białorusi - spółka polsko-białoruska" - poinformowała ambasada.

Inwestycja na Białorusi wymaga budowy infrastruktury elektroenergetycznej, m.in. linii przesyłowych, które pozwolą włączyć elektrownię do białoruskiego systemu energetycznego.

Następnym krokiem we współpracy Kulczyk Holding oraz Grodnoenergo ma być stworzenie polsko-białoruskich spółek, które zajmą się projektem.

Na początku roku wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak informował, że wybudowanie elektrowni węglowej z udziałem polskiego inwestora jest planowane na Białorusi w 2014 roku. Budowa elektrowni w obwodzie grodzieńskim była tematem posiedzenia Polsko-Białoruskiej komisji do spraw współpracy gospodarczej.

Elektrownia powstanie w 2015 roku

Rzecznik prasowy Kulczyk Holding Marta Wysocka poinformowała w czwartek PAP, że rozpoczęcie budowy elektrowni jest planowane na przełomie 2011 i 2012 roku, a jej zakończenie na 2015 roku.

- Obecnie trwają analizy techniczne i finansowe tej inwestycji. Po ich zakończeniu będzie znany koszt tego przedsięwzięcia - dodała Wysocka.

Media podawały, że inwestycja będzie warta 1,5 mld euro.

Białoruś nie jest objęta unijnymi limitami emisji CO2 przy produkcji energii.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane