• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kuczyński: pozostawienie stóp bez zmian to "błąd". "Rada niestety często się myli"

Stopy procentowe bez zmian Odtwórz: Stopy procentowe bez zmian
Foto: tvn24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: RPP nie zmieniła stóp procentowych | Video: Stopy procentowe bez zmian

- Pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie to błąd - uważa Piotr Kuczyński, analityk Xelion. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Główna stopa nadal wynosi 2 proc.

- Rada niestety często się myli. Nie mówię, że wszyscy członkowie, ponieważ jest ta część gołębia Rady, która się nie myli i na pewno głosowała za cięciem - ocenił ekonomista.

I dodał: - Jest część członków Rady, która uważa, że obniżanie stóp i prowadzenie ich do zera jest błędem. Ponieważ jest to jakieś niewielkie zaskoczenie, to złoty teoretycznie powinien się umocnić.

Myślę, że będzie to chwilowy odruch.

Zdaniem Kuczyńskiego stopy procentowe powinny zostać ścięte jeszcze o 50-75 punktów w tym roku. - Spodziewałem się, że jeżeli gołębie przeważą będzie to 25 punktów - ocenił.

Różne prognozy

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę stopy procentowe bez zmian - poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie. Tym samym podstawowa stopa procentowa pozostała na poziomie 2 proc. w skali rocznej.

Zgodnie z decyzją Rady stopa lombardowa wynosi nadal 3 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa wynosi 1 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli 2,25 proc.

Większość ekonomistów spodziewała się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pb, część sądziła, że obniżka może być głębsza i wyniesie 50 pb. Tylko nieliczni dopuszczali, że Rada pozostawi stopy procentowe bez zmian. Mimo, że RPP nie obniżyła stóp są one - po październikowym cięciu - rekordowo niskie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane