• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Którędy wiedzie droga do Chin? Na szczycie APEC być może zostanie podpisany pakt handlowy

Którędy wiedzie droga do Chin? Na szczycie APEC być może zostanie podpisany pakt handlowy
Foto: PAP/EPA Foto: Będzie porozumienie ws. paktu handlowego

Istnieje silne poparcie wśród liderów międzynarodowych, aby osiągnąć porozumienie w sprawie paktu handlowego Azji i Pacyfiku - Trans-Pacific Partnership (TPP) w najbliższych miesiącach - informuje Reuters, powołują się na amerykańskiego urzędnika.

Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby to nastąpić. Urzędnik miał poinformować Reutersa, że podczas rozmów w Pekinie w trakcie szczytu APEC będzie czas na rozwiązanie najtrudniejszych problemów.

- To nie jest porozumienie od razu do podpisu. Te kwestie potrzebują czasu i pogłębionej dyskusji na rynku amerykańskim i w innych krajach - zaznaczył urzędnik.

Przyszłość i współpraca

Tegoroczny szczyt, pod hasłem "Kształtowanie przyszłości poprzez współpracę Azji i Pacyfiku", zbiega się z 25-leciem istnienia Wspólnoty. Przywódcy 21 państw APEC będą na nim poszukiwali metod ożywienia zwalniającej gospodarki regionu m.in. poprzez zacieśnienie integracji, innowacje, wzmocnienie sektora usług, reformy gospodarcze, inwestycje w infrastrukturę i poprawę łączności. Tempo wzrostu w krajach Wspólnoty w pierwszej połowie roku spadło do 3,9 proc. z 4,3 proc. w drugiej połowie roku ubiegłego.

Chiny liczą, że podczas szczytu w Pekinie przywódcom uda się osiągnąć porozumienie ws. sygnalizowanej już w 2006 roku Strefy Wolnego Handlu Azji i Pacyfiku (FTAAP) i rozpocząć proces jej tworzenia. Takie porozumienie mogłoby zastąpić istniejącą obecnie, skomplikowaną sieć dwustronnych umów o wolnym handlu pomiędzy poszczególnymi krajami regionu.

Forsowany przez Chiny pomysł na FTAAP jest uzupełnieniem dla dwóch innych planowanych regionalnych porozumień o wolnym handlu: lansowanego przez USA, ale nieobejmującego Chin Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) oraz dyskutowanego w ramach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) Regionalnego Wszechstronnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP), które z kolei nie obejmuje USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane