• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Które miasto jest nadroższe na świecie?

Które miasto jest nadroższe na świecie?
Foto: wikipedia/Erik Cleves Kristensen Foto: Z tej perspektywy Luanda nie wygląda na najdroższe miasto na świecie

Luanda w Angoli jest najdroższym miastem świata dla zagranicznych menedżerów, a pakistańskie Karaczi najtańszym - wynika z najnowszego badania międzynarodowej firmy konsultingowej Mercer. Warszawa plasuje się na 96. miejscu wśród 214 miast świata.

Firma Mercer, zajmująca się m.in. zarządzaniem strategicznym i inwestowaniem, porównała koszty utrzymania w 214 miastach na całym świecie. Chodzi o koszty wynajmu mieszkań i domów, transportu, wyżywienia, cen odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki.

Z raportu wynika, że koszty utrzymania w Luandzie są trzykrotnie wyższe, aniżeli w Karaczi.

Tokio tańsze od Luandy

Drugie miejsce po Luandzie zajmuje Tokio, a trzecie Ndżamena w Czadzie. W dalszej kolejności znalazły się: Moskwa, Genewa, japońska Osaka, Libreville w Gabonie, Zurych, Hong Kong i Kopenhaga.

Według badania, Warszawa plasuje się na 96. pozycji za Dżakartą w Indonezji oraz Budapesztem. Najtańszym miastem po Karaczi jest stolica Nikaragui - Managua oraz Pakistanu - Islamabad.

Autorzy raportu podkreślają, że w miasta w Brazylii należą do najdroższych lokalizacji w regionie obu Ameryk. Sao Paulo jest najdroższym miastem zarówno Ameryki Północnej, jak i Południowej; zajmuje 21. miejsce w rankingu. "To wynik umocnienia się brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego" - podkreślają autorzy raportu.

W Ameryce Południowej, brazylijskie Rio de Janeiro (29. miejsce w rankingu) jest drugim najdroższym miastem, za nim znajdują się: Hawana (45. pozycja) na Kubie, w Kolumbii Bogota (66. miejsce) i stolica Brazylii Brasilia (70. miejsce).

Gdzie jest taniej niż w Warszawie?

Z badania wynika, że najdroższym miastem w Stanach Zjednoczonych jest Nowy Jork, który plasuje się na 27. miejscu. Kolejnymi miastami są: Los Angeles (55. miejsce) i Waszyngton (111. pozycja). Z kolei najdroższym miastem Kanady jest Vancouver (75. miejsce), tuż za nim znajduje się Toronto (76. pozycja), a dalej Montreal (98. miejsce).

Firma Mercer to globalny dostawca usług doradczych, outsourcingowych oraz inwestycyjnych. Jej badanie jest wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje oraz rządy przy ustalaniu dodatków wyrównawczych dla pracowników wyjeżdżających na międzynarodowe kontrakty. Miastem bazowym jest Nowy Jork. Oznacza to, że są do niego porównywane wszystkie miasta z raportu. Koszt wynajmu mieszkań - stanowiący często największy koszt dla osób wyjeżdżających za granicę - odgrywa istotną rolę w określeniu pozycji miasta w rankingu. Badanie zostało przeprowadzone w marcu br.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane