• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Która komórka zadzwoni z VAT

Która komórka zadzwoni z VAT
Foto: TVN24 Foto: Konkurencja na rynku powoduje, że operatorzy bardzo ostrożnie podnoszą ceny usług po podwyżce VAT

Play nie zamierza podnosić cen SMS-ów, MMS-ów, połączeń krajowych i zagranicznych, zmieni się za to cena abonamentu. Polkomtel zapewnia, że nie podrożeją SMS-y. W Orange nie będzie podwyżki - przynajmniej od początku roku.

Stawka podatku VAT usług telekomunikacyjnych od 1 stycznia 2011 roku wzrosła z 22 proc. do 23 proc.

Play podniesie cenę abonamentu

Operator komórkowy Play zdecydował, że poniesie większość kosztów związanych ze zmianą stawki VAT.

- Zmianie nie ulegnie cena brutto za minutę rozmów krajowych i międzynarodowych, SMS, MMS oraz transmisję danych. Za pakiety i usługi dodatkowe klient również zapłaci tyle samo, ile płacił do tej pory. (...) nawet kwoty doładowań i ceny starterów pozostają na tym samym poziomie cenowym - poinformował rzecznik sieci Marcin Gruszka.

Dodał, że w przypadku klientów usług abonamentowych zmianie ulegnie cena miesięcznej opłaty, ale w zamian klient dostanie od Play większy pakiet minut do wykorzystania.

W Polkomtelu ceny w górę

Jak poinformowała rzeczniczka Polkomtela Katarzyna Meller, od 1 stycznia sieć komórkowa zmieniła warunki umów z klientami w zakresie dotyczącym cen "odpowiednio do wzrostu stawki podatku od towarów i usług". Nie wzrosły jednak ceny tych usług, które kosztują poniżej 0,60 zł (np. SMS).

Na zmiany cen nie zdecydował się oferujący internet i telewizję Cyfrowy Polsat.

- Niezależnie od powyższego, Cyfrowy Polsat SA zdecydował, że ceny brutto za świadczone usługi pozostają obecnie bez zmian w stosunku do aktualnie obowiązującej oferty, a różnica związana ze zmianą stawek VAT zostanie w całości pokryta przez Cyfrowy Polsat SA (...) Zmiana polega na obniżeniu ceny netto za usługi telekomunikacyjne tak, aby utrzymać ceny brutto na obecnym poziomie - poinformowała spółka w komunikacie.

Orange "na razie" bierze VAT na siebie

W Orange wszystkie najpopularniejsze usługi, tj. abonamenty, rozmowy, SMS, MMS i transmisja danych nie zdrożeją od początku 2011 roku. Grupa TP zadeklarowała także chęć zrekompensowania klientom podwyżki VAT w cenie Neostrady, co oznaczałoby utrzymanie cen brutto na niezmienionym poziomie. Niestety - jak podała TP - nie wyraził na to zgody Urząd Komunikacji Elektronicznej, który bada, czy inni operatorzy mają możliwość stworzenia konkurencyjnej do TP oferty.

- Propozycje cen Neostrady po zmianie VAT nie zyskały akceptacji, co oznacza, że TP nie może wziąć na siebie podwyżki podatku w tej usłudze. W konsekwencji ceny Neostrady będą musiały wzrosnąć o 1 proc., czyli o wysokość zmiany stawki VAT - podała TP.

Era jeszcze nie wie

Dyrektor ds. komunikacji UPC Polska Patrycja Gołos poinformowała PAP, że od 1 stycznia wzrosną ceny abonamentów oraz połączeń telefonicznych, "dostosowane do obowiązujących stawek VAT".

Wzrost ceny brutto w UPC Polska nie obejmie opłat instalacyjnych i serwisowych, opłat za gry i filmy, a koszty te pokryje spółka.

Do tej pory nie ogłosiła swojego stanowiska sieć Era.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane