• rozwiń
  • WIG20 2144.84 -0.70%
  • WIG30 2428.11 -0.62%
  • WIG 56573.99 -0.56%
  • sWIG80 11448.50 +0.02%
  • mWIG40 3599.78 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:34

Dostosuj

Kto zarobi na naszym Lotto?

Kto zarobi na naszym Lotto?
Foto: TVN24 Foto: Kto ustawi nowe lottomaty?

W czwartek minister skarbu ma zdecydować, kto wygra przetarg na operatora gier Totalizatora Sportowego - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Według jej informacji najtańszą ofertę złożyła firma Gtech - ta, która obsługuje TS od czasu wprowadzenia lottomatów.

Szczegóły złożonych ofert nie zostały ujawnione, jednak według gazety oferta Gtech mówi o wynagrodzeniu w wysokości 0,9 proc. wpłat grających. Jaka to suma? Jak wlicza "DGP", w zeszłym roku obroty TS wyniosły nieco ponad 3,25 miliarda złotych, a w 2008 - 3,5 mld zł. Niespełna procent od takich sum oznacza kwoty rzędu 30 milionów złotych rocznie.

Gazeta zauważa jednak, że Gtech w przetargu mocno "zszedł z ceny", bowiem dotychczas kasował 3,5 proc. obrotów Totalizatora - czyli ponad sto milionów złotych rocznie.

Gtech to zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych światowych potentat w dziedzinie obsługi gier hazardowych. Firma należy do włoskiej Lottomatica SpA. W przetargu startuje w konsorcjum z firmą Data Trans. W ostatnich dniach Gtech zdołał rozszerzyć swoją umowę na obsługę gier w stanie Kalifornia, co powinno przynieść dodatkowe 400 milionów dolarów w ciągu czterech lat, a także przeszedł do końcowej części przetargu na obsługę gier w Teksas. Ten ostatni przetarg wart jest sto milionów rocznie, Gtech obsługuje stan od 19 lat.

Kolejna zgłoszona w polskim przetargu oferta pochodzi od grackiej firmy Intralot, który chciałby 1-procentowego wynagrodzenia. Według "DGP" jego oferta, choć droższa, to jest atrakcyjniejsza dla Totalizatora Sportowego: jego system jest nowocześniejszy, zawiera gotowe aplikacje, pozwalające uruchamiać nowe gry. A Totalizator musi szukać nowych sposobów zarabiania pieniędzy, bo mocno spadają jego przychody z flagowej gry Lotto.

Dziennik przypomina też, że Gtech był w niekorzystnym świetle przedstawiany w tzw. aferze hazardowej.

Trzeci z oferentów w przetargu, Scientific Games International, zdaniem gazety stoi na przegranej pozycji.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane