• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kto zapłaci za drogi?

Kto zapłaci za drogi?
Foto: TVN24 Foto: Kto zbuduje drogi? I kto za nie zapłaci?

Nie tylko za przejazd autostradami, ale i niektórymi drogami ekspresowymi trzeba będzie zapłacić? Ministerstwo infrastruktury chce, by także takie trasy budowały prywatne firmy. Pomysł popiera też szef resortu finansów - pisze "Rzeczpospolita".

Na razie nie zapadła decyzja, jakie odcinki mogłyby powstać w tym systemie. Na pewno będą to te, na których będzie największy ruch.

Eksperci wymieniają między innymi: trasę S8 z Wrocławia przez Łódź do Warszawy, S5 między Poznaniem a Wrocławiem, czy „dziesiątkę” między Toruniem a Warszawą. A także wszystkie trasy, które łączą się z autostradami. Inwestycje miałyby być realizowane w systemie opłaty za dostępność, tak jak to jest obecnie robione w przypadku autostrad.

W praktyce oznacza to, że państwo płaci koncesjonariuszowi ustaloną kwotę za korzystanie z trasy przez samochody, niezależnie od tego, ile pojazdów drogą pojedzie - a wszystkie pieniądze z opłat od kierowców będą wpływać do kasy państwa.

Po drogach ekspresowych samochody osobowe jeżdżą obecnie za darmo. Płacą jedynie kierowcy samochodów ciężarowych, wykupując winiety. – I tak, zgodnie z naszymi aktualnymi planami, ma pozostać – uspokaja minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

jaś/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane