• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kto zapłaci postojowe?

Kto zapłaci postojowe?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Wicepremier Pawlak: pożyczki czy dotacje?

W poniedziałek kolejne posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej, poświęcone pakietowi antykryzysowemu. Największe kontrowersje budzą zaproponowane zmiany w prawie pracy. Według rządowych zapowiedzi, podczas spotkania mają zapaść ostateczne ustalenia, tak, by jeszcze w kwietniu pakiet mógł trafić jako projekt ustawy do Sejmu.

Związkowcy i pracodawcy swoje propozycje działąń antykryzysowych uzgodnili już w połowie marca. Dotąd jednak nie zaakceptowała ich strona rządowa.

Rząd m.in. chce, aby umowy o pracę na czas określony były zawierane maksymalnie na 24 miesiące, pracodawcy oczekują umów 36-miesięcznych, natomiast związki zawodowe obstają przy umowach zawieranych na najwyżej 18 miesięcy.

Kolejne rozbieżności dotyczą wspólnych propozycji pracodawców i związków zawodowych, między innymi w sprawie finansowania tzw. płatnego postojowego. Chodzi zarówno o sam system, jak i rządowe pieniądze. Przedsiębiorcy chcą, aby rządowa pomoc była bezzwrotna, natomiast strona rządowa uważa, że pożyczka udzielana na preferencyjnych warunkach, jednak powinna być w przyszłości zwrócona.

Jak wynika z ostatnich wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka, rząd jest wciąż otwarty na rozmowy w tej sprawie, jednak pozostałe strony naciskają, aby decyzje zapadały szybko. - Warto zastanowić się nad tym, czy jeżeli firmy skorzystają z pewnego rodzaju ekstra pomocy, czy nie powinny mieć proporcjonalnego obowiązku, aby poźniej uzupełnić te zasoby, aby inne firmy mogły skorzystać z podobnej pomocy. Ale to jest decyzja pracodawców i strony społecznej - mówi wicepremier.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane