• rozwiń

"Kto wiedział o pana planach?" Po expose KGHM pikowało

"Kto wiedział o pana planach?" Po expose KGHM pikowało
Foto: TVN24 Foto: Marek Balt z SLD ma wątpliwości, czy ktoś nie dotarł do przecieków z expose premiera

Proszę zbadać, kto wiedział o pana planach ws. opodatkowania zakładów miedziowych? Po pana informacjach drastycznie spadł kurs KGHM - powiedział w trakcie debaty sejmowej nad expose premiera Donalda Tuska Marek Balt z SLD. O to samo, czyli kto na rynku zyskał na zapowiedzi premiera pytał Antoni Macierewicz z PiS. Posłowie odnieśli się tym samym do reakcji warszawskiej giełdy, której notowania na wieść o planowanym wprowadzeniu podatku od złóż metali spadły. Najbardziej ucierpiała spółka KGHM, która wręcz pikowała, by na zamknięciu piątkowej sesji stracić 13,83 proc.

Jedna zapowiedź premiera Donalda Tuska wygłoszona w piątek w trakcie expose wywołała poruszenie na warszawskim parkiecie.

Czy sprawdzi pan, czy osoby, które znały te informacje skorzystały z nich lub przekazały je osobom, które odniosły z nich korzyści? Pragnę bowiem poinformować, że po pana expose akcje KGHM spadły o prawie 14 proc., tj. o 4,22 mld zł. Proszę też o informacje, ile skarb państwa stracił jako właściciel 32 proc. akcji KGHM

Marek Bałt, SLD

Zapowiedziane przez szefa rządu inkasowanie podatku od wydobywania metali, przede wszystkim miedzi i srebra, spowodowało spadek notowań czołowej polskiej spółki KGHM o kilkanaście punktów procentowych, co w przypadku całego indeksu WIG20 przełożyło się na ponad 2-proc. spadek (2,33 proc. na piątkowym zamknięciu).

"Kto odniósł korzyści?"

Na te wieści zareagował m.in. Marek Balt z SLD. Poseł pytał Donalda Tuska wprost, kto mu doradzał ws. opodatkowania KGHM. - Czy sprawdzi pan, czy osoby, które znały te informacje skorzystały z nich lub przekazały je osobom, które odniosły z nich korzyści? Pragnę bowiem poinformować, że po pana expose akcje KGHM spadły o prawie 14 proc., tj. o 4,22 mld zł. Proszę też o informacje, ile skarb państwa stracił jako właściciel 32 proc. akcji KGHM - grzmiał z mównicy sejmowej Balt.

W tym samym tonie przemawiał Antoni Macierewicz. Poseł PiS stwierdzi, że "to jedno zdanie kosztowało Polaków 2,5 mld zł". - Czy pan zagwarantował panie premierze obsługę kontrwywiadowczą pana przemówienia? Kto wiedział, że pan użyje tej informacji? - dopytywał Macierewicz.

Diabeł tkwi w szczegółach

Wydaje mi się, że ten cel porządkowy jest dobrym pomysłem, ale pewnie diabeł tkwi w szczegółach i pytanie, czy to będzie element kosztów, czy element po opodatkowaniu.

Herbert Wirth , prezes KGHM

Choć inwestorzy zapowiedź premiera odebrali właśnie jako atak na chwalący się dobrymi wynikami finansowymi KGHM to sam prezes spółki, Herbert Wirth studził w piątek nastroje. - Wydaje mi się, że ten cel porządkowy jest dobrym pomysłem, ale pewnie diabeł tkwi w szczegółach i pytanie, czy to będzie element kosztów, czy element po opodatkowaniu - stwierdził, dodając że sama kwestia chęci większych przychodów Skarbu Państwa z tytułu działalności spółki wydobywczej "tak jak to jest w innych krajach, to dobry pomysł".

Tusk w swoim wystąpieniu mówił wyraźnie o potrzebie "stabilnego przychodu" z podatku od miedzi i srebra, bo Polska powinna lepiej wykorzystać "daninę" z wydobycia bogactw naturalnych.

Zdaniem analityków ważniejsze w tym momencie jest to, czy spadek wartości spółki nie przełoży się na poziom wolnej gotówki w KGHM, a więc - potencjalnie - także na jej "zagraniczne" plany akwizycyjne, czyli kupna mniejszych podmiotów w branży. KGHM chce bowiem w najbliższym czasie przejąć jedną z kanadyjskich spółek posiadających kopalnię w jednym z krajów Ameryki Łacińskiej.

Miliony z podatków

Rzecznik spółki wyliczał w piątek, jakie podatki KGHM już płaci. Chodzi m.in. o podatek od urobku, płacony od każdej tony miedzi wydobytej na powierzchnię; w 2011 roku podatek ten wynosi 3,1 zł za tonę, czyli łącznie w tym roku KGHM zapłaci z tego tytułu ok. 80-90 mln zł. Do tego dochodzą m.in. podatek CIT, ale także podatki lokalne np. opłaty eksploatacyjne na rzecz gmin, na których terenie KGHM prowadzi eksploatację, opłaty na rzecz ochrony środowiska czy podatek od nieruchomości. Dariusz Wyborski wskazał też na opłaty koncesyjne i w tym przypadku KGHM będzie musiał przedłużyć koncesje, które wygasają z końcem 2012 roku.

KGHM jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej i 2. producentem srebra na świecie.

Obecnie Skarb Państwa ma 31,8 proc. akcji w spółce.

CZYTAJ CAŁE EXPOSE DONALDA TUSKA

adso//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane