• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Kto wiedział o globalnym kryzysie?

Kto wiedział o globalnym kryzysie?
Foto: TVN24.pl Foto: Czy analitycy Saxo Banku są jasnowidzami?

Kto w ubiegłym roku wiedział o globalnym kryzysie? Co wspólnego mają analitycy Saxo Banku z wróżkami? Swoje coroczne prognozy traktują jako ćwiczenia "czarnego łabędzia". Można by uznać je za czarnowidztwo, gdyby nie fakt, że to właśnie oni przewidzieli obecny kryzys. Ich trafne prognozy nie wynikają z jasnowidztwa, a ze skrupulatnych obliczeń.

Kryzys dotknął niemalże już wszystkie sektory światowej gospodarki. Sektor finansowy ma się szczególnie źle. Jednak prezesi największych światowych banków podają, że gospodarka wyjdzie ze światowego kryzysu jeszcze w przyszłym roku.

Czarne wizje

– My w naszych rocznych prognozach patrzymy bardziej pesymistycznie niż zwykli to robić analitycy rynku – wyjaśnia Christian Tegllund Blaabjerg, główny strateg do spraw akcji Saxo Banku. – Wierzymy też, że dla inwestora ważniejsze jest wzięcie pod uwagę mniej pewnego scenariusza, niż przewiduje rynek. Gdy rynek jest na granicy osiągnięcia najniższego poziomu, a chęć podejmowania ryzyka ciągle wydaje się bardziej odległa niż kiedykolwiek, mamy nadzieję, że będziemy pierwszym głosem optymizmu, który domagać się będzie czegoś więcej - dodaje.

Gdy rynek jest na granicy osiągnięcia najniższego poziomu, a chęć podejmowania ryzyka ciągle wydaje się bardziej odległa niż kiedykolwiek, mamy nadzieję, że będziemy pierwszym głosem optymizmu, który domagać się będzie czegoś więcej

Stanowisko Saxo Banku

Ceny ropy w dół

Jak podają analitycy Saxo Banku ceny ropy naftowej w tym roku spadną do 25 dolarów za baryłkę. W roku 2009 ropa będzie sprzedawana po jeszcze niższych cenach z powodu najgorszego globalnego regresu ekonomicznego od czasu wielkiej depresji. Szczególnie może na tym stracić Iran, gdyż cena ropy będzie niższa od prognozowanej.

Polska łagodnie

Polskę kryzys również odczuwalnie dotknie – będziemy jednak w lepszej kondycji niż inne kraje regionu. A to przede wszystkim z powodu naszej względnie wysokiej konsumpcji wewnętrznej i, nie tak jak w innych krajach, istotnego eksportu.

Jak podaje Gazeta Bankowa, Saxo Bank przewiduje, że kilka z walut wschodnioeuropejskich, które obecnie ustaliły lub na wpół ustaliły swoją wartość w stosunku do euro, będzie pod rosnącą presją z powodu odpływu kapitału w roku 2009. Niektóre z tych krajów staną się podatne na zakłócenia na rynku kredytowym. Dotyczy to głównie walut krajów bałtyckich.

msz/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane