• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kto uporządkuje księgi wieczyste

Kto uporządkuje księgi wieczyste
Foto: TVN24 Foto: Ministerstwo sprawiedliwości chce uporządkować księgi wieczyste

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje ustawę zmierzającą do uporządkowania ksiąg wieczystych nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub samorządu - pisze "Nasz Dziennik".

Propozycje zmierzają do sprawnego ujawniania w księgach wieczystych skutków zmian własnościowych zaszłych po II wojnie światowej na terenie całej Polski. W praktyce uniemożliwi to, a przynajmniej znacznie utrudni, odbieranie polskich nieruchomości przez Niemców - twierdzi gazeta. Według niej, prace nad projektami ustaw regulującymi tę kwestię zakończą się przed jesienią. W systemie ksiąg wieczystych zachowały się niezgodne z rzeczywistym stanem prawnym wpisy własności na rzecz obywateli czy instytucji niemieckich.

Według informacji uzyskanych przez "Nasz Dziennik", w przypadku Warmii i Mazur problem ten może dotyczyć 20 tys. ksiąg wieczystych, natomiast na Opolszczyźnie około 6 proc. nieruchomości nie ma ksiąg wieczystych. Regiony te są najbardziej zagrożone problemem niemieckich roszczeń majątkowych. Gazeta akcentuje, że już obecnie w polskich sądach znajdują się 32 pozwy o odzyskanie nieruchomości - w większości na Ziemiach Odzyskanych.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane