• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Kto stoi w rozkroku między giełdą i bankructwem?

Kto stoi w rozkroku między giełdą i bankructwem?
Foto: tvn24.pl/Artur Tarkowski Foto: Spółki z niektórych sektorów lepiej omijać

94 spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mają niepewną sytuację finansową, a 64 przedsiębiorstwa mogą być narażone na zwiększone ryzyko upadłości - ostrzega firma doradcza PricewaterhouseCoopers. Najwięcej firm w ciężkiej sytuacji jest w branży deweloperskiej.

Analizę 285 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie przeprowadzono w oparciu o wskaźnik Z-Score, który umożliwia ocenę prawdopodobieństwa bankructwa firmy w ciągu najbliższych dwóch lat. Po trzecim kwartale 2009 roku o 13 wzrosła (w porównaniu z drugim kwartałem 2009 roku) liczba spółek o niepewnej sytuacji finansowej. Teraz do kategorii tej kwalifikują się 94 przedsiębiorstwa.

Jednocześnie, w związku z pogorszeniem wskaźników finansowych, liczba przedsiębiorstw o najbardziej stabilnej sytuacji finansowej zmniejszyła się do 127 (ze 136 w poprzednim kwartale). Okres ten przyniósł jednak ustabilizowanie sytuacji 4 spółek, dzięki czemu w strefie zagrożenia w ostatni kwartał roku weszły już 64 przedsiębiorstwa (68 w drugim wartale).

Dyrektor w dziale Doradztwa Biznesowego PwC Janusz Sękowski uważa, że w nowym roku część spółek będzie miała problemy ze spłatą zobowiązań i stanie przed koniecznością negocjowania z wierzycielami sposobu i harmonogramu spłaty zadłużenia.

Kto sobie (nie) radzi?

Zdaniem PwC w ostatnich miesiącach roku najbardziej zagrożona jest branża deweloperska. "Słaba kondycja spółek deweloperskich wywołana jest głównie niekorzystną relacją wyceny giełdowej do zobowiązań tych przedsiębiorstw oraz niską zdolnością do generowania przychodów z zaangażowanych aktywów" - uważają autorzy raportu.

W nowy rok w najlepszej kondycji mają szanse wejść firmy z sektora mediowego, telekomunikacyjnego oraz IT. - W ciągu ostatniego roku wiele spółek obniżyło i zracjonalizowało wydatki, ograniczyło część nierentownych przedsięwzięć oraz usprawniło zarządzanie gotówką. Jednak już w tej chwili widać, że niektóre z tych działań były nastawione jedynie na przeczekanie, a nie osiągnięcie głębokich zmian strategicznych - podkreśla menedżer w dziale Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers, Robert Nowak.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane