• rozwiń

Kto spłaci kredyt, ten przeżyje

Kto spłaci kredyt, ten przeżyje
Foto: sxc.hu Foto: Kredyt jest coraz droższy, a o dostęp do niego także trudniej

Przedsiębiorco, umiejętnie zarządzaj gotówką. W przeciwnym razie możesz splajtować. Kryzys na rynku finansów sprawił, że kredyt nie tylko trudno dostać, ale i spłacić. Tylko w najbliższych miesiącach polskie firmy mają do spłacenia 98 mld zł. Dla wielu z nich to będzie walka o przetrwanie - oceniają analitycy na łamach "Pulsu Biznesu".

Polska gospodarka zaczyna odczuwać skutki kryzysu finansowego. Nie pomaga jej także brak zaufania na rynku międzybankowym.

— Akcja kredytowa dla przedsiębiorstw w zasadzie została wstrzymana. Banki, czekając na nowe wytyczne do polityki kredytowej, ograniczają finansowanie do leasingu i faktoringu — tłumaczy na łamach "Pulsu Biznesu" dyrektor wykonawczy w Advisory Corporate Finance w KPMG Alina Wołoszyn.

Coraz mniej potencjalnych konsumentów może sobie pozwolić także na pożyczkę pieniędzy pod zastaw faktury.

— Branżę dystrybucyjną i generalnie firmy działające na bardzo niskich marżach czekają ciężkie czasy. Podobnie jak wszystkich tych, którzy mocno lewarowali swój biznes — wyjaśnia prezes Kolaja Partners, Thomas Kolaja.

Do spłacenia 98 mld zł w 12 miesięcy

Firmom nie będzie łatwo uzyskać nowe linie kredytowe w bankach. I nie chodzi tylko o kredyty na nowe przedsięwzięcia. O tych na razie można zapomnieć - sugeruje "Puls Biznesu".

Problem dotyczy również zaciągniętych kredytów, które wkrótce będą rolowane. Obecnie przedsiębiorcy winni są bankom ponad 200 mld zł, w tym około 40 mld zł zaciągniętych w walutach.

Jak podaje Kolaja Partners, aż 47 procent portfela ma termin zapadalności do 12 miesięcy.

To oznacza, że przedsiębiorcy mają do spłacenia w ciągu kilku nadchodzących kwartałów około 98 mld zł. To także suma, którą banki musiałyby im pożyczyć, żeby utrzymać poziom akcji kredytowej z bieżącego roku. A tego raczej nie uda się osiągnąć - oceniają ekonomiści.

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane