• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kto prezesem ZUS: Brzóska czy Derdziuk?

Kto prezesem ZUS: Brzóska czy Derdziuk?
Foto: TVN24 Foto: Jest dwóch oficjalnych kandydatów na prezesa ZUS

Pozostało dwóch kandydatów na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował TVN CNBC Biznes Marek Bucior z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Według niego Artur Brzóska i Zbigniew Derdziuk wypadli najlepiej w dotychczasowej części konkursu. Wcześniej "Rzeczpospolita" pisała, że największe szanse ma Derdziuk, były minister rządu Donalda Tuska.

Zbigniew Derdziuk był ministrem bez teki na początku działania obecnego rządu. Wcześniej przez krótki czas był sekretarzem stanu i zastępcą szefa kancelarii premiera Jerzego Buzka. Pracował też na podobnych stanowiskach w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Z nim przeszedł do stołecznego ratusza, gdzie Marcinkiewicz był komisarzem miasta (po wyborze Lecha Kaczyńskiego na prezydenta RP).

Obecnie Derdziuk pełni funkcję pierwszego wiceprezesa Banku Pocztowego. Sprawował tę funkcję już wcześniej, przed powołaniem do kancelarii premiera Tuska.

Natomiast Artur Brzóska to wieloletni członek zarządu ZUS ds. administracyjno-technicznych.

Nowy prezes już w przyszłym tygodniu

O stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ubiegało się dwanaście osób. Mimo, że wpłynęło 19 kandydatur, tylko 12 osób nadesłało wszystkie niezbędne dokumenty.

Postępowanie kwalifikacyjne odbyło się w środę w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Przeprowadzono test kwalifikacyjny, test kompetencji kierowniczych i rozmowę. Kompetencje kandydatów badała komisja, w której składzie znalazły się dwie osoby z Rady Nadzorczej ZUS i pracownicy ministerstwa.

Jak wcześniej zapowiadała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, prezes ZUS zostanie wyłoniony do końca tygodnia. Natomiast na początku przyszłego tygodnia resort przekaże tę kandydaturę premierowi Donaldowi Tuskowi.

Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra pracy i polityki społecznej.

Były prezes w rękach ABW

Zmiany kadrowe w ZUS mają związek z zatrzymaniem przed dwoma tygodniami przez ABW pod zarzutem łapownictwa: prezesa ZUS Sylwestra R., dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzech innych podejrzanych w sprawie.

Obowiązki prezesa ZUS pełni obecnie Elżbieta Łopacińska, która wcześniej była członkiem zarządu ds. świadczeń. Zapowiedziała, że obowiązki prezesa ZUS będzie pełniła do czasu rozstrzygnięcia konkursu na prezesa Zakładu. Zaznaczyła, że nie będzie ubiegać się o stanowisko prezesa.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane