• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Kto pierwszy pod lupę fiskusa?

Kto pierwszy pod lupę fiskusa?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Podatkowe priorytety 2010

Transakcje Allegro, paragony, akcyza i VAT - to tegoroczne cele kontrolerów skarbowych. Jak co roku ministerstwo finansów zasugerowało urzędom kontroli skarbowej priorytety odnośnie przedmiotów kontroli na najbliższe 12 miesięcy.

Jak tłumaczy w rozmowie z TVN CNBC Biznes Magdalena Kobos, rzecznik ministerstwa finansów pod lupę trafią np. firmy handlujące wewnątrz Unii Europejskiej.

- Chodzi o sprawdzenie, czy nie próbują tak zwanej karuzeli vatowskiej, czyli tworzenia łańcucha fikcyjnych firm w różnych krajach Unii, między którymi krążą faktury. Na ich podstawie nieuczciwi przedsiębiorcy próbują wyłudzić zwrot podatku. Ale kontrolerzy skarbowi uważnie przypatrują się każdej dużej fakturze - mówi Kobos. - Uczciwi podatnicy nie mają się czego bać. Lupa fiskusa jest skierowana na tych nieuczciwych - dodaje.

Z fantazją

A nieuczciwych nie brakuje. I mają coraz to nowe pomysły, jak obejść prawo. - W jednej ze spraw stwierdziliśmy, że firma która zajmowała się działalnością produkcyjną, kupiła fikcyjnie program komputerowy za 20 milionów złotych i próbowała wyłudzić z Urzędu prawie 5 milionów zwrotu VAT - mówi Dariusz Ćwikowski, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku

Fiskus zwróci też uwagę na tych, którzy rozliczają się przy użyciu kas fiskalnych, bo, jak przekonują kontrolerzy skarbowi, Polak przy kasie jest bardzo pomysłowy.

- Jeden z nich posługiwał się atrapą kasy fiskalnej, która drukowała paragony przypominające te prawdziwe. Było to o tyle trudne do wykrycia, że obok stała legalna kasa fiskalna - mówi Andrzej Bartyska, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

Punkty zapalne

Kontroli mogą się też spodziewać firmy handlujące paliwami, bo w poprzednich latach wykrywano tu sporo nieprawidłowości np. ze sprzedawaniem tańszego oleju opałowego jako paliwa do pojazdów. Z kontrolami fiskusa powinni się też liczyć handlujący w internecie. Z danych portalu Allegro wynika, że 60 proc. sprzedających za jego pośrednictwem to firmy.

- Kontrola skarbowa może sprawdzić na przykład kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym i sprawdzić, czy ewentualna działalność gospodarcza jest zarejestrowana i czy są płacone podatki - mówi Magdalena Kobos.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane