• rozwiń

Kto narobił takich długów?

Kto narobił takich długów?
Foto: TVN24 Foto: Jan Krzysztof Bielecki oskarża samorządy o to, że pompują polski dług publiczny

- Samorządy pożyczają jak szalone i to one odpowiedzialne są za dług sięgający 1,2 proc. PKB - mówi w "Financial Times" szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Tymczasem Ministerstwo Finansów podaje zgoła odmienne dane - po trzech kwartałach samorządy mają 902 mln zł nadwyżki budżetowej.

Dlaczego samorządy zaciągają długi? Bo pieniądze z UE stwarzają niepowtarzalną, cywilizacyjną szansę, ale muszą mieć pieniądze na prefinansowanie i dofinansowanie projektów unijnych. Dług zaciągany przez samorządy na ten cel sięgnie w tym roku 1,2 proc. PKB - ocenił w wypowiedzi dla wtorkowego "Financial Times" Bielecki.

- Samorządy pożyczają na rynkach długu jak szalone - podsumował Bielecki.

Nasz dług 55 proc. PKB, samorządów 1,2 proc.

Dług całych naszych finansów publicznych wynosi natomiast blisko 55 proc. PKB.

Po trzech kwartałach tego roku samorządy są zadłużone na 45.465 mln zł - podało we wtorek Ministerstwo Finansów. Tymczasem zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września wyniosło 704.656,6 mln zł, a od początku roku wzrosło o 11,6 proc.

Cykl rozliczania środków unijnych oznacza, iż w krótkim okresie wymagają od odbiorców nakładów własnych. Jeśli gromadzą je, zaciągając dług, to jest on uwzględniany w ogólnej kalkulacji deficytu i długu państwa.

Czy zadłużają się "jak szalone"?

Według danych ministerstwa wskaźnik zadłużenia (udział zobowiązań w kwocie dochodów planowanych ogółem) wyniósł 26,9 proc., natomiast wskaźnik zadłużenia, bez zobowiązań związanych z realizacją programów i projektów finansowych z udziałem środków unijnych wyniósł 25,0 proc. Wskutek finansowania projektów unijnych zadłużenie ogółem samorządów za trzy kwartały wzrosło o 12,677 mln zł, czyli o 38,7 proc licząc rok do roku.

Tymczasem minister ds. rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała "FT", że w 2011 roku rozziew pomiędzy wydatkami lokalnych samorządów a poziomem refundowanych środków unijnych wyniesie 19 mld zł. O tyle więcej będą się więc musiały w przyszłym roku zadłużyć.

W 2013 roku samorządy przestaną się zadłużać

Dodała, że w 2012 roku będzie to 9 mld zł, ale do 2013 roku, ostatniego obecnej, unijnej perspektywy budżetowej wiele projektów zostanie zakończonych, robota papierkowa kompletowana i przekazana Brukseli, a napływ pieniędzy unijnych będzie dla Polski dodatni i wesprze budżet.

W przeciwieństwie do budżetu państwa, który w tym roku ma mieć deficyt w wysokości 7,9 proc. PKB, lokalne samorządy mają nadwyżkę 902 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane