• rozwiń

Kto "kozłem ofiarnym" szczytu? Sarkozy i Cameron poszli na noże

- Podczas nocnych rozmów przywódców UE w Brukseli doszło do kłótni między prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm, a premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - podaje na swojej stronie internetowej brytyjski dziennik "Guardian". Według gazety Sarkozy chciał wyprosić Camerona z sali obrad w czasie, gdy rozmawiano o nowym tzw. porozumieniu fiskalnym dla krajów strefy euro.

Rozzłościć Sarkozy'ego miał fakt, że Cameron chciał się postawić, jak twierdzi gazeta, w roli "kozła ofiarnego" ustaleń szczytu. Jednocześnie brytyjski premier miał być bardzo aktywny w dyskusji co do kształtu tzw. porozumienia fiskalnego dla krajów strefy euro, które nakładają na państwa siedemnastki większą dyscyplinę budżetową i ostrzejsze restrykcje za ich łamanie (CZYTAJ WIĘCEJ). Dlatego też Sarkozy miał stwierdzić, że Cameron nie powinien uczestniczyć w najważniejszych rozmowach, bo nie należy do eurogrupy.

Sprzeczne interesy

Choć gazeta nie zdradza przebiegu kłótni, to do podobnej doszło na ostatnim szczycie w październiku. - Mamy waszych dobrych rad po dziurki w nosie - powiedział wówczas Sarkozy, odnosząc się do sugestii Camerona, jak rozwiązać trudności eurostrefy. - Straciliście bardzo dobrą okazję, by siedzieć cicho - dodał prezydent Francji.

Przed szczytem Cameron kilkakrotnie podkreślał, że nie podpisze się pod żadnymi zmianami szkodzącymi interesom Wielkiej Brytanii. Wiadomo, że chodzi o proponowany od jakiegoś czasu przez Brukselę podatek od transakcji finansowych, który miałby dać Unii dodatkowe 55 mld euro wpływu, ale którego lwia część pochodziłaby z londyńskiego City.

Czytaj też: Nieformalne spotkanie Francja-Niemcy-Wielka Brytania bez kompromisu

Czytaj raport: Europa nad przepaścią

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane