• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kto jest szyją Komisji Europejskiej?

Kto jest szyją Komisji Europejskiej?
Foto: TVN24 Foto: Ilu lobbystów doradza unijnym urzędnikom?

Kogo słucha Komisja Europejska? Głównie lobbystów walczących o interesy przemysłu - ostrzega koalicja organizacji pozarządowych, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Koalicja 160 organizacji pozarządowych Alter-EU opublikowała raport, w którym pod lupę wzięła liczne "grupy doradcze i eksperckie", doradzające urzędnikom Komisji w czasie prac nad unijnym prawem. Ich doradztwo ma kluczowe znaczenie zwłaszcza na początku takich prac.

Wnioski badania są - zdaniem Alter-EU - alarmujące. Okazało się, że wiele kluczowych grup eksperckich jest zdominowanych przez biznesowych lobbystów. W przypadku co czwartej grupy prześwietlonej w badaniu, przedstawiciele przemysłu dysponowali większością głosów.

W kolejnych 40 proc. przypadków lobbyści nie mieli bezwzględnej większości, ale i tak było ich relatywnie najwięcej. Tylko co trzecia "grupa doradcza" miała w składzie tylu samo lobbystów co naukowców i niezależnych ekspertów albo przewagę ekspertów pozabiznesowych.

Nadreprezentacja lobbystów w komisjach
Jednym z przykładów "nadreprezentacji" przemysłu jest grupa CBAG ("Competitivness in Biotechnology Advisory Group"). Doradza ona Komisji m.in. w sprawie wyjątkowo gorącego tematu: żywności i roślin GMO. Nie ma w niej ani jednego przedstawiciela organizacji pozarządowych, jest sześciu naukowców i 20 przedstawicieli biznesu.

Przemysł popiera rozwój GMO, nic więc dziwnego, że CBAG opowiada się za likwidacją ograniczeń w użyciu takich produktów GMO i nie bierze pod uwagę innych opinii.

Niebezpieczne związki biznesu z urzędem

Zdominowane przez lobbystów grupy doradcze mogą mieć spory wpływ na kształt unijnego prawa. Bo o tym, jak wyglądają konkretne paragrafy konkretnej dyrektywy, często rozstrzyga się na wstępnym etapie prac legislacyjnych - właśnie wtedy, gdy Komisja wysłuchuje opinii doradców.

Yiorgos Vassalos, współautor raportu Alter-EU

Autorów raportu niepokoi także wyraźna tendencja do niekontrolowanego "rozmnażania" ciał doradczych. Od 2004 r. ich liczba zwiększyła się aż o 40 proc. Dziś w doradzanie Komisji może być zaangażowana armia ponad 50 tys. osób. - Tożsamość wielu z tych osób jest nieznana - stwierdza raport Alter-EU.

Według ostrożnych szacunków w Brukseli i Strasburgu na co dzień pracuje 15 tysięcy lobbystów związanych z przemysłem. Problem polega jednak na tym, że ani Komisja Europejska, ani Parlament Europejski do dziś nie dopracowały się jasnych reguł postępowania z lobbystami. Nie istnieje nawet ich publiczny rejestr. Komisja i Parlament dopiero zapowiadają przygotowanie takiej listy.

Urzędnicy: nie słuchamy lobbystów
Unijni urzędnicy stanowczo odrzucają zarzuty, że wśród ich doradców dominują lobbyści, a skład grup doradczych jest nieprzejrzysty. Twierdzą, że raport organizacji pozarządowych jest nieobiektywny i nieprofesjonalny.

- Grup doradczych jest ponad 1200. Oni zrobili raport po zbadaniu kilkudziesięciu. W niektórych nie zasiada ani jeden przedstawiciel przemysłu, a wyłącznie eksperci rządowi - mówi "Gazecie" Valerie Rampi, rzeczniczka komisarza Siima Kallasa odpowiedzialnego w KE za sprawy administracyjne. - Wbrew temu, co twierdzi Alter-EU, biznes nie jest nadreprezentowany w grupach doradczych - twierdzi rzeczniczka.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane