• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Kto i ile odziedziczy z twojej emerytury? Wyjaśnia Paweł Blajer

Prezydent o projekcie obniżenia wieku emerytalnego Odtwórz: Prezydent o projekcie obniżenia wieku emerytalnego
Prezydent o projekcie obniżenia wieku emerytalnego "Źródło: tvn24"

Czy zmiany w systemie emerytalnym mają jakiś wpływ na dziedziczenie składek zgromadzonych na koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym? Co się stanie, gdy ubezpieczony nie wskaże osoby do dziedziczenia? Czy wszystkie środki przepadną? W magazynie "Biznes dla Ludzi" wyjaśnił to Paweł Blajer i jego gość.

Wprowadzona reforma emerytalna i konieczność wyboru między ZUS a OFE zrodziła wiele pytań i wątpliwości. Wśród nich są te dotyczące dziedziczenia składek w przypadku śmierci ubezpieczonego.
Przypominamy, że dziedziczeniu podlegają zarówno pieniądze zgromadzone na subkoncie w ZUS, jak i w OFE.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Podpisanie umowy z OFE

Decyzję o tym, kto ma przejąć środki w przypadku śmierci można podjąć już przy podpisywaniu umowy z OFE. - Wtedy niezależnie od tego, co będzie wpisane w testamencie, pieniądze otrzyma ta osoba, zwana także uposażonym - wyjaśnia radca prawny Jakub Więckowicz. Jeśli zaś chodzi o oszczędności zgromadzone na subkoncie w ZUS, to nie trzeba iść do placówki czy nawet składać dokumentów. - Bo informacje o tym, komu otrzyma środki, ZUS otrzyma od OFE - mówi ekspert. Co ważne, spadek z rachunku OFE lub subkonta ZUS nie podlegają opodatkowaniu.

Jeśli osoby uposażone nie zostały wskazane podczas podpisywania umowy z OFE, to zgromadzone środki zostaną przekazane małżonkowi i dzieciom, a dokładniej do OFE, do których oni należą. Jeśli nie mają oni rachunku, to zostanie utworzony.


Testament kontra umowa

Informacje o tym, kto ma otrzymać środki z subkonta w ZUS, Zakład dostanie od OFE

radca prawny Jakub Więckowicz

A co, gdy emeryt zmieni zdanie i będzie chciał określić inne osoby uposażone bez informowania o tym instytucji? Czy wtedy wystarczy tylko umieścić taką informację w testamencie?  Okazuje się, że nie. - W takiej sytuacji pierwszeństwo ma osoba wskazana podczas zawierania umowy z OFE - mówi prawnik. Słowem testament nie może zmienić zapisów w umowie.
Jeśli jednak nie będzie żadnych dyspozycji ani w umowie, ani w testamencie, to wtedy zgromadzone środki będą wchodzić w skład masy spadkowej i kluczowe będą postanowienia testamentu dotyczące wszystkich pieniędzy zmarłego. - Wtedy te osoby otrzymają gotówkę - dodaje. Warunkiem jest, aby zgon ubezpieczonego nastąpił przed jego przejściem na emeryturę.
W przypadku, gdy osoby wskazane do otrzymania spadku nie dożyją momentu otwarcia testamentu, to środki otrzymują kolejne osoby spokrewnione zgodnie z ustawowym dziedziczeniem.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane