• rozwiń

Kto "chrzci" paliwo?

Kto "chrzci" paliwo?
Foto: sxc.hu Foto: Hurtownicy sprzedają paliwo niskiej jakości

To nie właściciele stacji benzynowych "chrzczą" paliwo, a za jego złą jakość odpowiedzialność ponoszą producenci i hurtownicy, którzy nauczyli się sprytnie unikać kontroli inspektorów handlowych. Oferowane przez nich produkty są na granicy dopuszczalnej jakości - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Badania, jakie przeprowadziła ostatnio Polska Izba Paliw Płynnych potwierdziły, że parametry paliw kupowanych u producentów czy w bazach naftowych nie tylko oscylują w dolnych, dopuszczalnych granicach, ale nawet wykazują nieznaczne odchylenia od norm. Tymczasem z dokumentów wynika, że jakość tych paliw jest znakomita.

Jak pisze gazeta, jest to możliwe, gdyż hurtownicy znaleźli sposób na unikanie kontroli. Polega to na utrudnianiu dostępu do zbiornika, składaniu oświadczeń, że paliwo nie jest przeznaczone do obrotu lub właśnie zostało zareklamowane.

Kontrole inspektorów handlowych przeprowadzone w 2009 r. wykazały, że tylko niespełna 5 proc. baz i hurtowni sprzedawało paliwo złej jakości. Faktycznie może to być dwa razy więcej, gdyż co dziesiąta spośród sprawdzonych 96 firm nie poddała się niespodziewanej kontroli - pisze "DGP".

bgr/sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane