• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kto będzie mógł pracować w święta?

Kto będzie mógł pracować w święta?
Foto: TVN24 Foto: W wolne dni stacje benzynowe będą otwarte

Stacje benzynowe obok piekarni i cukierni znajdą się na liście placówek, których zakaz pracy w handlu w święta nie obowiązuje. Senacki projekt nowelizacji kodeksu pracy ma dokładnie określić jakie podmioty gospodarcze będą mogły pracować w dni wolne.

Już niebawem w 12 świątecznych dni, w które obowiązuje zakaz pracy w handlu, bez problemu kupimy pieczywo czy ciasto. Do Sejmu wpłynął senacki projekt nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie. Przychylnym okiem patrzy na tę inicjatywę rząd.

- Resort pracy nie będzie przeciwstawiał się projektowi, który precyzuje przepisy kodeksu pracy - mówi Eugenia Gienieczko, dyrektor departamentu prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Nowe przepisy, nowe problemy

Eugenia Gienieczko podkreśla, że choć projekt precyzuje przepisy, może wywołać dodatkowe problemy. - Jeżeli wprowadzimy do kodeksu pracy listę placówek, których nie obowiązuje zakaz, kolejne branże też będą chciały być spod niego wyłączone - mówi Gienieczko.

Stacje powinny być zamknięte

Obowiązujące przepisy nie precyzują, czy w święta mogą pracować piekarnie i cukiernie i czy stacje paliw w takie dni na pewno powinny być zamknięte. Aby zapobiec sytuacji, że miliony Polaków nie będą mogły zatankować samochodów przez 12 dni w roku Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że stacje benzynowe są placówkami użyteczności społecznej i dlatego powinny być otwarte w święta. Jednak wielu ekspertów uważa, że to nie było zgodne z prawem. - To była skandaliczna decyzja. Żaden urząd nie może dokonywać interpretacji przepisów w sposób sprzeczny z ich treścią - mówi prof. Krzysztof Rączka z Uniwersytetu Warszawskiego.

eko/ el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane