• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Kryzys zajrzał do kufla i butelki

Kryzys zajrzał do kufla i butelki
Foto: TVN CNBC Biznes / fot. sxc.hu Foto: Polak nie wypije więcej?

Ten rok zapisze się w historii: spada sprzedaż piwa w Polsce - po raz pierwszy w takiej skali. Powodem nie jest wyłącznie kryzys, czy kiepska pogoda. Producenci zareagowali reklamową ofensywą.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, spożycie piwa spadło w pierwszym półroczu tego roku aż o 10 proc. Najbardziej dostali po kieszeni rynkowi giganci: Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg.

- Od niepamiętnych czasów nie było takich spadków - potwierdza Piotr Chęcielewski, wiceprezes zarządu ds. marketingu Carlsberg Polska. - Nałożyły się na to, co najmniej trzy czynniki: wzrost akcyzy w pierwszej połowie roku, jakieś zachowania kryzysowe naszych konsumentów, a także kilkunastoprocentowe podwyżki jeszcze zanim weszła nowa akcyza - ocenia.

Mniejsza sprzedaż? To bardziej zareklamujmy

Dlatego browary postanowiły na nowo powalczyć o klientów. Tylko w lipcu na reklamę w telewizji wydały ponad dwa miliony złotych więcej niż przed rokiem. Choć to właśnie rok temu odbyły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, co niewątpliwie było "piwną okazją", bo podczas takich wydarzeniach na promocję trunków zazwyczaj wydaje się więcej.

- Konkurencja się nasila, jeśli rynek nie rośnie. Wszyscy chcą osiągać wzrosty, więc muszą bardziej wytrwale walczyć między sobą - mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu.

Piwny kryzys dotknął także Czechów i Niemców, czyli kraje w których wypija się ponad 100 litrów piwa na głowę (w Polsce - 93 litry).

mac/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane