• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kryzys? To przyjmijmy euro

Kryzys to kolejny argument za przyjęciem euro - przekonuje Stanisław Owsiak z Rady Polityki Pieniężnej i namawia do niezwłocznego przygotowania Polski do wejścia do strefy euro. - Może się okazać, że wspólna polityka monetarna lepiej radzi sobie z kryzysem niż polityki krajowe. - dodaje.

Zdaniem Stanisława Owsiaka jest jeszcze za wcześnie by mówić, czy zawierucha na rynkach finansowych zrewiduje plany Polski związane z przystąpieniem do wspólnej strefy monetarnej. Członek Rady Polityki Pieniężnej zaznacza jednak, że Polska może tylko zyskać na przyjęciu euro-waluty, a kryzys wcale nie musi być argumentem za odłożeniem w czasie tego procesu.

- Kryzys finansowy może paradoksalnie stanowić kolejny ważki argument na rzecz przystąpienia Polski do eurolandu - przekonuje Owsiak. - Nie musi być tak, że silnemu spowolnieniu w gospodarce UE będzie towarzyszył silny spadek inflacji, a przecież ona nas interesuje przy wyznaczaniu tego ważnego kryterium pieniężnego - dodaje.

Według Stanisława Owsiaka najmniej przewidywalna jest sytuacja w zakresie kształtowania się kursów walutowych. - Nie oznacza to jednak, że powinniśmy czekać. Przeciwnie, należy niezwłocznie podjąć wszelkie kroki, aby nasz kraj był przygotowany pod względem instytucjonalnym - tłumaczy ekonomista.

Prezes Skrzypek potrzebuje czasu na refleksję

Odmiennego zdania jest prezes NBP Sławomir Skrzypek. Jak mówił w poniedziałkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", obecna sytuacja na światowych rynkach finansowych skłania do ponownego przemyślenia daty przyjęcia euro.

- Wokół euro powinien zostać zbudowany consensus polityczny. Wszelkie problemy powinny zostać rozwiązane przed wejściem do systemu ERM2. Dyskusja polityczna i próby zmiany konstytucji już w okresie przebywania w tym mechanizmie mogą poważnie wpływać na stabilność waluty - tłumaczył w poniedziałek prezes NBP.

CZYTAJ WIĘCEJ: SKRZYPEK O EURO

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane