• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kryzys sprowadza samoloty na ziemię

Kryzys powalił giganta - tanie islandzkie linie lotnicze Sterling Airways, jedne z największych w Europie, ogłosiły upadłość. Już zapowiadają, że nie będą w stanie zwrócić pieniędzy tym, którzy wykupili bilety. Może to dotyczyć nawet 40 tys. osób, także polskich podróżnych.

Linie nie zdołały pozyskać środków na restrukturyzację i jako oficjalny powód bankructwa władze spółki podają załamanie się islandzkiego systemu finansowego.

Przedstawiciele Sterling Airways na razie odmawiają podania informacji na temat tego, ilu pasażerów ucierpi z powodu odwołania lotów. Jednak według biura podróży Star Tours, może to dotyczyć 30-40 tysięcy osób z całej Europy, które miały wykupione bilety na loty tego przewoźnika.

Na pomoc SAS

Rzecznik Skandynawskich Linii Lotniczych SAS poinformował, że w miarę możliwości linie będą oferowały pasażerom i załogom Sterling Airways miejsca w swoich samolotach lecących do Kopenhagi. - To dobrowolna pomoc - podkreślił.

SAS pomogą także pasażerom, którzy mieli wykupione bilety u tego przewoźnika na połączenie pomiędzy Krakowem i Kopenhagą.

Jak poinformowała Elwira Sabatowska z firmy reprezentującej SAS w Polsce, skandynawski przewoźnik zdecydował o zaoferowaniu pasażerom linii Sterling możliwości zakupu biletu na lot liniami SAS, przy czym pasażerowie ponoszą wyłącznie koszty opłat lotniskowych i koniecznych podatków.

Czwarty w Europie

Sterling był czwartą pod względem wielkości europejską tanią linią lotniczą. Oferował połączenia zarówno rejsowe, jak i czarterowe do ponad 40 miast w Europie. Dysponował flotą 27 samolotów typu Boeing 737-800, -700 i -500. Główna siedziba przewoźnika mieściła się w Kopenhadze.

Także polska tania linia Centralwings wycofała się z bezpośredniej rywalizacji o pasażerów i zajmuje się wyłącznie czarterami.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane