• rozwiń
  • WIG20 2170.79 +0.68%
  • WIG30 2458.34 +0.66%
  • WIG 57135.31 +0.42%
  • sWIG80 11472.70 -0.14%
  • mWIG40 3652.67 +0.22%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:12

Dostosuj

"Kryzys powoli mija"

"Kryzys powoli mija"
Foto: TVN24 Foto: Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła pierwszy raz od wielu miesięcy

Zdaniem Paula Volckera, czołowego doradcy prezydenta USA Baracka Obamy, światowe rynki finansowe zaczynają przezwyciężać skutki kryzysu i gospodarka USA może w tym roku zacząć ponownie wzrastać, ale silne odrodzenie gospodarcze jest mało prawdopodobne. Taki scenariusz potwierdzają poprawiające się dane o amerykańskiej gospodarce.

- Oczekiwanie pewnego wzrostu w tym roku i w przyszłym w Stanach Zjednoczonych wydaje się rozsądne - powiedział Volcker, były prezes Rezerwy Federalnej na konferencji czołowych światowych bankierów w Pekinie.

- Jednak naprawdę silne odrodzenie, typowe dla większości recesji, wydaje się nieprawdopodobne - dodał. - Będzie to raczej proces długotrwały, któremu towarzyszyć będzie wysokie bezrobocie - powiedział.

Volcker ocenił, że kryzys gospodarczy w Wielkiej Brytanii "najwyraźniej" traci na ostrości. Podobne oznaki zaczynają występować w gospodarkach innych krajów europejskich. Jego zdaniem, mniej widoczny jest ten proces w Japonii.

Dobre dane z USA

W czwartek Departament Pracy USA poinformował o mniejszej od oczekiwań liczbie osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych, a Departament Handlu - o zaskakującym wzroście sprzedaży detalicznej.

Liczba osób, które po raz pierwszy zgłosiły się po uposażenia dla bezrobotnych, wyniosła w ostatnim tygodniu 601 tysięcy. To najmniej od końca lutego i o 24 tysiące mniej niż tydzień wcześniej. Analitycy spodziewali się płytszego spadku - do 615 tysięcy. Był to już czwarty z rzędu tydzień, kiedy liczba nowych podań o zasiłki za oceanem nie wzrosła.

Z kolei Departament Handlu USA podał, że w maju po raz pierwszy od trzech miesięcy w górę poszła sprzedaż detaliczna - o 0,5 procent miesiąc do miesiąca wobec spadku o 0,2 procent w kwietniu. W górę mocno poszła sprzedaż paliw i materiałów budowlanych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane