• rozwiń
  • WIG20 2182.98 -1.10%
  • WIG30 2479.61 -1.19%
  • WIG 57748.59 -1.20%
  • sWIG80 11601.36 -0.07%
  • mWIG40 3735.66 -1.94%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:21

Dostosuj

"Kryzys potrwa długo"

Sekretarz skarbu USA Henry Paulson apeluje o uzbrojenie się cierpliowość. Jego zdaniem, kryzys na rynkach finansowych nie minie szybko. Ostrzega jednocześnie, że możliwe są upadki dalszych banków.

- Zamieszanie nie skończy się prędko i wciąż pozostają przed nami istotne wyzwania - powiedział Paulson.

Dodał, że kryzys ten dotknął gospodarkę USA, ale, jak zapewnił - rząd podejmuje stanowcze kroki, by wdrożyć uchwalony w piątek w Kongresie plan ratunkowy. Przewiduje on wykupienie przez rząd od instytucji finansowych tzw. toksycznych długów z zabezpieczeniem hipotecznym.

Paulson wypowiadał się w trakcie briefingu, poświęconego planowanym na weekend spotkaniom z udziałem przedstawicieli grupy G7, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Henry Paulson nie jest jedynym prognostykiem długotrwałości kryzysu. Wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazywał na "najgroźniejszy szok na dojrzałych rynkach finansowych od lat 30.".

Prognostycy amerykańskiego banku Morgan Stanley wskazują też na niebezpieczeństwo dotarcia kryzysu do Polski, mimo że Ministerstwo Finansów temu zaprzecza.

W tym czasie kolejne europejskie kraje starają się zabezpieczyć przed kryzysem.

Polska Rada Polityki Pieniężnej obraduje w związku z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych i decyzjami podjętymi przez główne banki centralne.

A światowe giełdy kolejny dzień zakończyły pod kreską.

Optymista Trichet

Większym optymistą jest szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, który powiedział w środę, że po skoordynowanej przez sześć banków centralnych obniżce stóp procentowych rynki finansowe powinny "odzyskać przytomność".

W rozmowie z publiczną stacją telewizyjną France 3 Trichet podkreślił wagę tego wspólnego kroku, który, jego zdaniem, powinien przywrócić zaufanie na rynkach.

- Apelujemy do wszystkich aktorów rynkowych, którzy są w sytuacji nasilonych zawirowań, mówimy im - odzyskajcie przytomność, bo istnieją elementy zaufania - powiedział Trichet.

W środę stopy procentowe obniżyły: bank centralny Stanów Zjednoczonych Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Kanady, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji i Szwajcarii. (CZYTAJ WIĘCEJ)

ŁUD ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane