• rozwiń

Kryzys polityczny nadzieją dla gospodarki

Kryzys polityczny nadzieją dla gospodarki
Foto: TVN24.pl Foto: Gospodarka ma nadzieję na nowy rząd

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor's uważa, że ocena wiarygodności kredytowej Polski może nawet wzrosnąć, gdyż jest nadzieja, iż ewentualne wcześniejsze wybory wyłonią bardziej proreformatorski rząd.

Ratingi Polski w ocenie S&P odzwierciedlają perspektywy silnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego, które były główną przyczyną podniesienia ocen suwerennych w marcu br.

Ich ograniczeniem pozostaje jednak pogarszająca się sytuacja polityczna i niestabilność, która opóźnia postępy w reformach strukturalnych oraz poziom długu publicznego.

- Ponowny rozpad, de facto, koalicji rządowej w Polsce - gdy dwie mniejsze partie koalicyjne domagają się rezygnacji premiera Jarosława Kaczyńskiego i są bliskie formalnego odejścia z rządu - wzmacnia nasze wielokrotnie wyrażane obawy co do stabilności politycznej i perspektyw reform w Polsce - pisze agencja w komunikacie.

S&P podkreśla jednak, że ponieważ te czynniki zostały już uwzględnione w ratingach Polski, obecny kryzys nie ma przełożenia na oceny wiarygodności kredytowej.

Z drugiej strony, przy rosnącym prawdopodobieństwie wcześniejszych wyborów w dalszej części tego roku lub na początku następnego, są duże szanse, że jakikolwiek nowo wyłoniony rząd miałby bardziej proreformatorskie nastawienie wobec polityki gospodarczej i fiskalnej - dodają eksperci.

Mogłoby to docelowo oddziaływać pozytywnie na ratingi Polski, jeśli zostałby wypracowany jasny i wiarygodny plan ograniczenia deficytów fiskalnych i poziomu zadłużenia, który stanowiłby przy tym bodziec dla przeprowadzenia zdecydowanych reform strukturalnych, konkluduje S&P.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane