• rozwiń

Kryzys? Nie w polskich salonach samochodowych...

Świat kupuje coraz mniej samochodów, ale... Polski to nie dotyczy. W grudniu kupiliśmy więcej nowych aut niż w listopadzie - wynika z obliczeń Instytutu Samar, badającego rynek samochodowy.

Według szacunków Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar sprzedaż samochodów osobowych w grudniu ubiegłego roku była lepsza niż listopadzie, kiedy sprzedano ponad 27 tys. sztuk pojazdów.

- Najprawdopodobniej sprzedaż samochodów osobowych w grudniu będzie lepsza niż w listopadzie. Mamy bowiem wyprzedaż starego rocznika, to jeszcze klientów przyciąga. Istniały także obawy o podwyżki cen związane z podwyżką podatku akcyzowego i wynikające ze słabnącej złotówki, stąd klienci przesunęli planowane zakupy - tłumaczy szef Samaru Wojciech Drzewiecki.

ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) szacuje, że liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w listopadzie w Polsce wyniosła 27,104 tys., czyli rdr wzrosła o 10,7 proc.

W ciągu 11 miesięcy liczba nowo zarejestrowanych pojazdów osobowych wyniosła 290,305 tys. i jest to wzrost 9,3 proc. rdr.

Natomiast zdaniem Wojiecha Drzewieckiego ostatni miesiąc ubiegłego roku był słaby pod względem liczby wyprodukowanych pojazdów. - Ograniczenia produkcji w poszczególnych zakładach w grudniu były dosyć duże, przerwy urlopowe zostały wydłużone, prawdopodobnie nie będzie to miesiąc dobrych wyników - ocenia ekspert.

- Wynik miliona wyprodukowanych aut w 2007 roku, jeśli chodzi o samochody osobowe, nie został prawdopodobnie w ubiegłym roku przekroczony - dodaje szef Instytutu Samar.

Podkreśla on także, że nie można w tej chwili prognozować, jak będzie wyglądała produkcja aut w tym roku. - W 2009 roku mamy zbyt wiele niewiadomych, żeby prognozować produkcję. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie ona znacznie mniejsza. Jeśli kryzys w Europie Zachodniej, u naszego głównego odbiorcy utrzyma się, będzie to miało wpływ na poziom produkcji w poszczególnych zakładach - uważa Drzewiecki.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane