• rozwiń

Kryzys? Najgorsze jeszcze przed nami!

Kryzys? Najgorsze jeszcze przed nami!
Foto: sxc.hu Foto: Portfele Polaków na razie mają się dobrze

Dwie trzecie Polaków nie odczuwa skutków kryzysu gospodarczego - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Odpowiedzi respondentów wskazują jednak jasno: najgorsze dopiero przed nami.

Jak wynika z sondażu OBOP, aż 66 procent respondentów nie czuje się dotkniętych żadnym z dotychczasowych objawów kryzysu - ani załamaniem na giełdach, ani wzrostem rat bankowych, ani trudnościami w uzyskaniu kredytu.

Są jednak tacy, którzy zawirowania na rynkach odczuli. Ok. 5 proc. gospodarstw domowych w Polsce straciło na spadku wartości akcji na giełdzie i spadku kursu walut obcych. 16 procent dotknęły spadki wartości pieniędzy gromadzonych w funduszach emerytalnych, a 11 proc. musiało zapłacić większe raty kredytów. 17 procent badanych odczuło wzrost cen towarów importowanych, a 4 procent miało trudności z uzyskaniem kredytu w banku - wynika z badania OBOP.

Będzie gorzej?

Pytani o to, czy w ich odczuciu okres trudności finansowych w Polsce minął czy dopiero nadejdzie, 59 proc. respondentów uważa, że jest on dopiero przed nami. Zdaniem 13 procent badanych kryzys w Polsce "już minął".

Ankieterzy zadawali też bardziej szczegółowe pytania o przewidywania dotyczące: produkcji, cen, eksportu, bezrobocia, oszczędności i zadłużenia w bankach. W każdej z ocenianych dziedzin pesymiści mieli przewagę nad optymistami. Aż 87 procent badanych spodziewa się wzrostu cen w najbliższym roku, 44 procent sądzi, że wzrośnie bezrobocie, a 55 procent obawia się wzrostu zadłużenia w banku.

Optymistycznie zostały ocenione za to perspektywy eksportu. 56 procent badanych uważa, że jego poziom nie zmieni się.

TNS OBOP przeprowadził badanie w listopadzie na reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków.

bgr/bea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane