• rozwiń

Kryzys limonkowy. Ceny szybują przez ulewy i gangi

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

W ciągu trzech ostatnich miesięcy cena limonek w USA zwiększyła się niemal dwukrotnie. Za 18-kilogramową skrzynkę trzeba obecnie zapłacić niemal 100 dolarów. Pod koniec zeszłego roku było to zaledwie około 40 dolarów.

Limonki to kluczowy składnik wielu dań m.in. w kuchni meksykańskiej. Dlatego bez cytrusa nie mogą funkcjonować oferujące potrawy z tego kraju restauracje mieszczące się w Stanach Zjednoczonych. Drastyczny skok cen sprawia, że wielu właścicieli lokali staje na krawędzi bankructwa - donoszą amerykańskie media.Wszystko dlatego, że niemal cały import limonek do USA pochodzi z Meksyku. - Ten kraj w ostatnich miesiącach nawiedziły ulewne deszcze, które zniszczyły znaczną część upraw - mówi Bryan Black z Departamentu Rolnictwa w Teksasie.

Cierpią klienci

John Berry, który prowadzi popularną restaurację La Fonda w San Antonio przyznaje, że cena kupowanych przez niego owoców skoczyła z 40 do 100 dolarów za skrzynkę. - Są za drogie. Nie możemy pozwolić sobie na ich kupno, więc zastępujemy je zwykłymi cytrynami - twierdzi Berry.

Wzrost cen limonki uderzył też w miłośników margarity, która coraz częściej podawana jest bez dodatku popularnego cytrusa. - Podajemy margaritę bez limonki - mówi Lous Barrios, który prowadzi rodzinny lokal.

Kartele przejmują zyski

Na wysokie ceny limonek wpłynęła nie tylko niekorzystna pogoda i choroby dziesiątkujące uprawy, ale także działalność gangów. Według "Huffington Post" kartel narkotykowy "Rycerze Templariusze" od kilku lat próbuje przejąć kontrolę nad produkcja limonek.

- Nakładają na producentów i sprzedawców drakońskie haracze, co winduje ceny do wysokich poziomów - mówi na łamach "Huffington Post" Gustawo Arellano, dziennikarz opisujący działanie karteli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane