• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Kryzys euro największym testem Unii"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel stwierdza, że zezwolenie na upadek wspólnej europejskiej waluty euro oznaczałby koniec projektu zjednoczonej Europy. Taka opinię wygłosiła w Akwizgranie w trakcie ceremonii wręczenia nagrody Karola Wielkiego Donaldowi Tuskowi.

Merkel uznała, że obecny kryzys wpsólnej waluty jest najpewniej "największym testem dla Unii" od czasu uchwalenia Traktatów Rzymskich w 1957 roku. Dodała, że ostatecznie powinien on umocnić Wspólnotę.

- Musimy ją przejść pomyślnie. Jeśli to się nie uda, skutki dla Europy i dalej, są nie do przewidzenia. Jeśli się zaś uda, Europa będzie silniejsza niż wcześniej - powiedziała niemiecka kanclerz. Opowiedziała się za dokończeniem tworzenia europejskiej unii politycznej i gospodarczej. - Nieskończona budowla może się zawalić - mówiła.

- Pozostaję przy swojej wizji, że pewnego dnia euro będzie środkiem płatniczym we wszystkich państwach Unii Europejskiej - dodała.

Europejska waluta znacznie straciła na wartości. gdy na jaw wyszły kłopoty z wypłacalnością budżetu Grecji. Deficyt tego kraju okazał się znacznie większy, niż dotąd podawano - i większy, niż dopuszczalny przez Pakt Stabilizacyjny, ustanawiający warunki przynależności do strefy euro. Dla poprawy sytuacji państwa UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przygotowały specjalny pakiet ratunkowy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane