• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Kryzys dopadł Toyotę

Kryzys dopadł Toyotę
Foto: toyota.pl Foto: Produkcja toyot spadnie o 25 proc.

Kryzys na dobre już dopadł motoryzację. Tym razem produkcję ogranicza koncern samochodowy Toyota. W japońskich zakładach produkcja spadnie w obecnym roku o co najmniej 25 procent w porównaniu z 2008 rokiem - wynika z publikowanego w poniedziałek w Tokio raportu.

Wcześniej Toyota czasowo wstrzymała linie produkcyjne w 11 z 12 fabryk w Japonii. Podobna przerwa w produkcji ma nastąpić w końcu stycznia i następnie w lutym. Powód tych ograniczeń jest oczywisty - dalszy spadek popytu na nowe samochody wskutek światowego kryzysu.

W raporcie, którego fragmenty cytuje w poniedziałkowym wydaniu tokijski dziennik "Yomiuri Shimbun", oceniono, iż w 2009 r. w zakładach koncernu na terenie Japonii wyprodukowanych zostanie nie więcej jak trzy miliony samochodów. W zeszłym roku z taśm montażowych Toyoty zeszły ponad 4 mln pojazdów.

Zmiana kierownictwa i zwolnienia

W ubiegły wtorek koncern Toyota zapowiedział zmianę najwyższego kierownictwa, a także - ograniczenie zatrudnienia. Według japońskiej agencji Kyodo, stanowisko prezesa koncernu objąć ma dotychczasowy wiceprezes Akio Toyoda. Zmiana weszłaby w życie w czerwcu.

Koncern zapowiedział także zwolnienie wszystkich pracowników, zatrudnionych na tymczasowych umowach w zakładach na terenie Japonii. Jak informuje we wtorek dziennik "Yomiuri Shimbun", takie posunięcie ma zmniejszyć koszty w sytuacji, gdy koncern boryka się ze skutkami kryzysu finansowego. Wcześniej Toyota Motor Co. komunikowała, iż do marca zmniejszy zatrudnienie w swych japońskich zakładach takich pracowników z sześciu tysięcy do trzech tysięcy ludzi.

Po raz pierwszy - straty

Pod koniec grudnia zeszłego roku Toyota podała, że po raz pierwszy w swojej 70-letniej historii odnotuje znaczne straty. Wynikają one - jak tłumaczyła - z załamania się światowych rynków. Deficyt firmy szacuje się na 150 mld jenów (ok. 1,22 mld euro). Spadek sprzedaży pojazdów koncernu w całym 2008 r. miał spaść w sumie o cztery procent.

A Polska?

Także w naszym kraju z powodu światowego kryzysu już od jesieni Toyota ogranicza produkcję. Dla japońskiego koncernu Polska jest najważniejszym zapleczem produkcyjnym w Europie. W dwóch fabrykach na Dolnym Śląsku Toyota zatrudnia ponad 2 tys. pracowników przy produkcji silników i skrzyń biegów.

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane