• rozwiń

Kryzys dobrał się do Microsoftu

Kryzys dobrał się do Microsoftu
Foto: TVN24 Foto: Gorszy wynik Microsoftu to skutek mniejszego zapotrzebowania na systemy operacyjne

Microsoft odnotował w minionym kwartale głębszy niż przewidywano na rynkach finansowych spadek przychodów - wynika z raportu kwartalnego opublikowanego przez spółkę z Redmond w czwartek po zamknięciu sesji na Wall Street. To skutek mniejszego zapotrzebowania na systemy operacyjne.

W IV kwartale rozliczeniowym, pokrywającym się z II kwartałem kalendarzowym, sprzedaż Microsoftu zmniejszyła się o 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, do 13,1 mld USD. Analitycy oczekiwali, że wyniesie 14,5 mld USD.

Zysk netto wyniósł nieco ponad 3 mld USD, w porównaniu z 4,2 mld USD rok wcześniej, nieznacznie przewyższając prognozy analityków.

Nie stać nas na luksus

Microsoft boryka się z pierwszym od 2001 roku spadkiem sprzedaży komputerów osobistych, co przekłada się na mniejszy popyt na systemy operacyjne. Jeden z nielicznych segmentów rynku komputerowego, który pomimo kryzysu dobrze się rozwija - sprzedaż tzw. netbooków, czyli stosunkowo tanich laptopów służących głównie do przeglądania internetu - jest dla firmy mało atrakcyjny. W komputerach tych wykorzystuje się bowiem głównie Windows XP, starszy i tańszy system operacyjny Microsoftu.

Bill Gates oszczędza

W związku z trudną sytuacją na rynku komputerowym, koncern z Redmond podjął agresywny plan oszczędnościowy. W styczniu br. zdecydował się na pierwsze w swojej 34-letniej historii grupowe zwolnienia.

W październiku spółka Microsoft zamierza wypuścić na rynek nowy system operacyjny Windows 7.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane